اگر خانواده‏ها صحيح، قوى، سالم، بى‏انحراف و طبق سنت الهى تشكيل بشوند، آن وقت جامعه، جامعه‏ى سالمى خواهد بود.    مقام معظم رهبری                   لبخند آدمی به روی برادر مومنش حسنه است.    امام باقر(ع)                   هرکس خود را فقیر نشان دهد فقیر می شود.    رسول خدا (ص)
ساعت ۱۰:۲۴      جمعه ۲ آبان ۱۳۹۳


مدیر جدید قالیباف را بهتر بشناسیم

مترو تهران وارد بازی های انتخاباتی شد


قالیباف که پس از ناکامی در انتخابات سال 84، لحظه ای از فعالیت انتخاباتی دست نکشیده، امروز یکی از تخصصی ترین مدیریت های پایتخت را با اهدافی که هنوز جزئیات آن روشن نیست در اختیار فردی قرار داده که نه تنها تخصص لازم را ندارد بلکه نقاط سوال برانگیز و پرابهامی نیز در کارنامه دارد.به گزارش خبرنگار سیاسی «خبرگزاری دانشجو»، ساعتی قبل، از سوی معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران، «علی محمد قلی ها» به عنوان مدير عامل شركت بهره‌برداري مترو تهران و حومه منصوب شد.

در ادامه ضمن مروری کوتاه بر سوابق مدیر جدید 30 ساله مترو تهران، با زوایای پنهان انتصاب جدید شهردار تهران آشنا می شویم.

علی محمد قلی ها متولد 1360 و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه آزاد قزوین است. البته اولین ابهام درباره قلی ها مربوط به مدرک تحصیلی اوست.

برخی اخبار حکایت از این دارد که از زمان شروع به تحصیل قلی ها 10 سال گذشته اما وی هنوز موفق به اتمام دوره لیسانس نشده است. البته طبق اخبار دیگری، قلی ها پس از 10 سال حضور در دوره لیسانس، مدرک کارشناسی را دریافت کرده است.

قلی ها در سال 1384 و در ایام انتخابات ریاست جمهوری، همزمان در سه ستاد انتخاباتی مسئولیت داشته است. موضوعی که می تواند نشان دهنده مشی سیاسی قلی ها و اهمیت نزدیکی به قدرت، تحت هر شرایطی نزد او باشد.

او همزمان با این که مسئول ستاد انتخاباتی غرب تهران محسن رضایی بوده، از مدیران ستاد انتخاباتی علی لاریجانی نیز محسوب می شده و مسئولیت هایی نیز در ستاد انتخاباتی احمدی نژاد داشته است.

در نهایت، حضور همزمان در ستاد های انتخاباتی کاندیداهای مختلف، احتمال پیروزی کاندیدای وی را به بالاتر از 100 درصد (!) رساند و با پیروزی احمدی نژاد، قلی ها توانست به تیم مشاوران جوان رئیس جمهور وارد شود.

پس از مدتی و با حضور بعضی از مشاوران جوان در پست های مدیریتی بالاتر، قلی ها هم به پارس خودرو رفت و مسئول حراست آن جا شد.

قلی ها سپس به راه آهن رفت و معاون فنی و زیربنایی زیاری (مدیر عامل وقت راه آهن) شد. اما به دلیل تخلفاتی که انجام داد، زیاری مجبور به برکناری وی شد.

شنیده شده است که قلی ها در زمان حضور در راه آهن، چند پروژه ساختمانی را بدون برگزاری مناقصه، به پدرش واگذار کرده است كه وي هم پس از بازنشستگی، شرکت ساختمانی تاسیس کرده است.

برکناری قلی ها از راه آهن، نه تنها موجب خروج وی از دایره مدیران نزدیک به تیم دولت نشد بلکه به جایگاه او ارتقا بخشید و با حکم مدیرعامل شرکت سایپا، مدیرعامل سایپا پرس شد.

این دوره همزمان بود با افزایش اعتراضات حاج منصور ارضی به برخی اعضای دولت و به دلیل این که حاج منصور، عموی همسر قلی ها می باشد شایعاتی منتشر شد مبنی بر این که به دلیل صحبت های حاج منصور، قلی ها از کار برکنار شده است.

اما این خبر، دروغی بیش نبود و تنها عاملی شد برای ارتقای مجدد قلی ها در سمت های مدیریتی. او پس از حاشيه هاي انتقادات حاج منصور، با حکم پوستین دوز، مدیرعامل شرکت سایپا در سوریه (سی وی کو) شد.

کارنامه پر از مناصب مختلف مدیریتی این مدیر 30 ساله، در این مرحله با یک نقطه عطف همراه شد. و او با یک تغییر جهت آشکار، از جرگه مدیران دولتی به شهرداری تهران رفت و در اندک زمانی جزو نزدیکان قالیباف شد.

قلی ها پس از چند هفته که در جایگاه مشاور ربیعی، مدیر عامل وقت مترو حضور داشت امروز توسط قالیباف به سمت مدير عامل شركت بهره‌برداري مترو تهران و حومه منصوب شد.

انتصاب امروز قلی ها که با کمترین تخصص (البته اگر داشته باشد)، چندین سال است در مناصب مختلف مدیریتی گروهی حضور داشته که قرابت چندانی با جریان شهردار تهران ندارد از سویی نشان از ورود قالیباف و اطرافیان وی به فازهای جدیدی از حرکت برای تصاحب ریاست جمهوری آینده دارد و از سوی دیگر نشان دهنده آشفتگی سیاسی شدید این مدیر جوان است.

البته در تاریخ دولت های جمهوری اسلامی، کم نداشته ایم افرادی را که همانند وی هر روز به سویی روی آورده اند و در هر شرایطی و با هر گروهی کار کرده اند تا لحظه ای از دایره قدرت فاصله نگیرند.

از طرف دیگر، قالیباف که از روز پس از انتخابات سال 84 و ناکامی در آن، لحظه ای از فعالیت انتخاباتی دست نکشیده و اخبار موثقی از جزئیات فعالیت های چندساله وی موجود است، امروز یکی از تخصصی ترین سمت های مدیریت پایتخت را با اهدافی که هنوز جزئیات آن روشن نیست در اختیار فردی قرار داده که نه تنها تخصص لازم را ندارد بلکه نقاط سوال برانگیز و پرابهام فراوانی نیز در کارنامه دارد.

البته این اولین بار نیست که شهردار تهران، مناصب مدیریتی را این گونه با اغراض سیاسی، بذل و بخشش می کند، در دوره انتخابات سال 84 و ریخت و پاش های تبلیغاتی ستاد قالیباف نیز وعده های مختلفی در ازای تامین هزینه های میلیاردی تبلیغات به افراد مختلف داده می شد.آرشیو       |    درباره ما       |    تماس با ما

.تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سخن آشنا است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Email : amoozesh@sokhane-ashena.com

  طراحی و پشتیبانی توسط   گروه نوین فراز