اگر خانواده‏ها صحيح، قوى، سالم، بى‏انحراف و طبق سنت الهى تشكيل بشوند، آن وقت جامعه، جامعه‏ى سالمى خواهد بود.    مقام معظم رهبری                   لبخند آدمی به روی برادر مومنش حسنه است.    امام باقر(ع)                   هرکس خود را فقیر نشان دهد فقیر می شود.    رسول خدا (ص)
ساعت ۱۵:۲۱      دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳


تشريح جديدترين ابزار جاسوسي وارد شده به بازارفروش ابزار جاسوسي، شنود و نقض حريم خصوصي در سايت‌هاي اينترنتي و مغازه‌ها همچنان ادامه دارد، اخيراً وسايل جديدي براي نقض حريم خصوصي شهروندان وارد بازار شده است.
فروش ابزارهاي جاسوسي و نقض حريم خصوصي شهروندان نكته جديدی نيست و طي 2 سال گذشته رسانه‌ها بارها در اين زمينه هشدار داده‌اند اما اين هشدارها و اطلاع‌‌رساني‌ها از قرار معلوم كارساز نبوده است، گواه اين مسئله نيز تداوم فروش محصولات شنود و استراق سمع در مغازه‌ها و سايت‌هاي اينترنتي است. فروشندگان اين ابزارها در كمال آسودگي و بدون واهمه با اعلام شماره تماس و شماره حساب در سايت‌هاي اينترنتي براي استفاده از اين محصولات مشاوره هم مي‌دهند. فروش خودكار دوربين‌دار، ساعت مچي،‌ دكمه، ‌عينك و پريز دوربين‌دار از وسايلي هستند كه در سايت‌هاي اينترنتي به فروش مي‌رود و فروشنده با خيال راحت مشاوره و تضمين مي‌دهد. فروشنده يك سايت فروش محصولات و ابزارهاي جاسوسي از استقبال مشتريان از دوربين چشمي در كه محصولي جديد است مي‌گويد و از محصول ديگر كه يك ساعت ديواري با دوربين مخفي است نيز تعريف مي‌كند. فروشنده در توضيح پريز دوربين دار مي‌گويد: اين پريز به راحتي در هر جايي قابل نصب است. پريز مجهز به سنسور صدا نيز است و به اين صورت كه اگر صدايي بشنود شروع به فيلم‌برداري مي‌كند، اين وسيله قابليت فيلم برداري به صورت دائم را نيز دارا ست. در يكي از سايت‌هاي اينترنتي فروش اين ابزارهاي جاسوسي نام مدير شركت، شماره تماس و چند شماره حساب بانكي اعلام شده است. در سايت ديگري براي فروش ساعتي مچي و ديواري دوربين دار توضيحات كامل ارائه شده، مديران اين سايت از خدمات پس از فروش و گارانتي محصولات مي‌گويند. در توضيح ساعت مچي دوربين دار كه 250 هزار تومان قيمت دارد، آمده است: - دروبين 3 مگا پيكسلي بسيار قوي با قابليت ضبط صدا و تصوير - نظارت بر زمان - نمايش زمان و تاريخ فيلمبرداري - داراي كليه قابليت هاي پشتيباني دوربين PC تمام محصولات فروشگاه با بهترين كيفيت و در بسته بندي ويژه عرضه مي‌شوند و داراي گارانتي و خدمات پس از فروش هستند، لطفاً جهت دريافت مشاوره با شماره هاي 0919- 0938 تماس بگيريد.

اما جديدترين محصول اين فروشگاه اينترنتي، فروش دوربيني كه بر روي چشمي درهاي آپارتمان نصب مي‌شود و با آن مي‌توان به راحتي فضاي داخل خانه را با كيفيت مشاهده كرد. با اين دوربين كه با نام " دوربين برعكس كننده چشمي در " ارائه مي‌شود، مي توان داخل خانه‌هاي مردم را ديد زد.

در اين بازار مكاره انواع مختلف و متنوعي از ابزارهاي جاسوسي، شنود و دوربين‌هاي مختلف در پوشش دكمه، آدامس، خودكار، جاسوئيچي، گيره سر،‌ پريز برق، ساعت ديواري و مچي و شوكر به فروش مي‌رسد. نكته قابل توجه قيمت گزافي است كه بايد بابت اين محصولات (عمدتاً چيني كه بين 130 هزار تومان تا 800 هزار تومان قيمت دارند)پرداخت شود.

در اين بين مسئولان بر سر اين موضوع جنجالي كه موجب نگراني شهروندان شده اختلاف نظر دارند، با توجه به سرعت و توسعه ابزارهاي الكترونيك و فناوري‌ها قوانين نياز به روزآمد شدن دارد.

مجرمان و تبهكاران از خلاهاي قانوني و تفسيرهاي قانوني سازمان‌هاي ذيربط سوء استفاده كرده و چوب حراج بر حريم خصوصي و امنيت رواني و اخلاقي جامعه مي‌زنند.

حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضائيه چندي پيش در اين ارتباط گفته بود: تجاوز به حريم خصوصي افراد نياز به ابزار خاص جاسوسي ندارد با هر وسيله‌اي مي‌توان حريم ديگران را نقض كرد كه اين كار جرم است. چنان چه ثابت شود هر كسي با هر وسيله‌اي به حريم خصوصي ديگري تجاوز كرده و اين موضوع محرز شود فرد خاطي تعقيب و مجازات مي‌شود مدعي‌العموم هم مي‌تواند وارد اين موضوع شود.

اگر ابزاري كه در بازار بفروش مي‌رسد منحصر براي جرم باشد خريد و فروش تهيه و توليد و توزيع آن جرم است. اگر ابزار مورد نظر چند منظوره باشد و بتوان با آن كار صحيح و ناصحيح انجام داد به خودي خود ممنوع نيست اگر اين وسيله براي اقدامات مجرمانه استفاده شود غيرقانوني است.

سخنگوي قوه قضائيه تأكيد كرده است: درباره وسايل نظامي و شبه‌نظامي براي جاسوسي و نقض حريم ديگران دستگاه‌هاي‌ ذي‌ربط مانند ستادكل نيروهاي مسلح ليستي اعلام مي‌كند كه خريد و فروش اين وسايل ممنوع يا تحت شرايطي خاص است و در صورت تخلف با متخلف برخورد مي‌شود.

علي عبدالهي معاون امنيتي و انتظامي وزارت كشور هم گفته است: طرح جامع مقابله با فروش ابزارهاي استراق سمع و ضبط تصوير و وسايلي كه حريم خصوصي را نقض مي‌كند تهيه شده و دستورالعمل آن به زودي براي اجرا به دستگاههاي قضايي و انتظامي ابلاغ مي‌شود. در اين دستورالعمل استفاده از دوربين ها در فضاهاي اداري، ترافيكي و شخصي تفكيك شده و در هر كدام از اين محيط‌ها مجوز استفاده از دوربين‌هاي ضبط تصوير و شنود صدا بر اساس قوانين خاصي صادر مي‌شود.

فرمانده نيروي انتظامي مي‌گويد: طرح جامع مقابله با فروش ابزارهاي شنود و استراق سمع و وسايلي كه حريم خصوص را نقض مي‌كنند در حال بررسي و تهيه است. قرار است پليس امنيت طرحي را تهيه و به شوراي عالي امنيت ارائه دهد تا مطابق آن ضوابط جامعي را براي مقابله با فروش و استفاده از ابزارهاي شنود، استراق سمع و وسايلي كه حريم خصوص افراد را نقض مي‌كنند، داشته باشيم.

سردار احمدي‌مقدم مي‌گويد: در اين طرح وظايف سازمان‌هاي مرتبط در امر مقابله با خريد و فروش و استفاده از اين ابزارها مشخص خواهد شد.

واحدهاي صنفي بايد تكليف خود را در قبال اين ابزارها بدانند، اين‌گونه ابزارها هنگامي كه وارد بازار مي‌شوند چون جديد و چند كاربردي هستند و براي استفاده از آنها قانون ابهام دارد، مورد سوء استفاده قرار مي‌گيرند. فرمانده ناجا تأكيد مي‌كند: پليس با فروش و توزيع ابزارهاي شنود و استراق سمع برخورد قاطع مي‌كند و دستگيري‌هايي انجام شده است.

اين طرح با تكميل بررسي‌هاي پليس براي تصويب به شوراي عالي امنيت كشور ارسال مي‌شود تا استفاده از اين وسايل ضابطه‌مند ‌شود.

سرهنگ رضا غني‌لو رئيس مركز اطلاع‌رساني نيز در اين زمينه مي‌گويد: در بحث فروش و استفاده از ابزارهاي جاسوسي، عناوين مجرمانه و مباحثي چون جرم افشاي اسرار به قصد اخاذي، تجاوز به حريم خصوصي، ترويج فساد و اختلال در امنيت رواني جامعه و خريد و فروش اجناس غيرمجاز و قاچاق مطرح است و مرتكبان تحت پيگرد قانوني قرار مي‌گيرند.

اما آن‌چه در واقعيت در حال اتفاق است فروش ابزارهاي جاسوسي است كه با آن امنيت رواني جامعه مختل و حريم خصوصي شهروندان نقض مي‌شود، به نظر مي‌رسد براي پايان دادن به اين اقدام مجرمانه سرعت عمل و همكاري و هماهنگي‌ دستگاه قضايي، نيروي انتظامي و ديگر سازمان‌هاي دخيل واجب و ضروري است.آرشیو       |    درباره ما       |    تماس با ما

.تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سخن آشنا است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Email : amoozesh@sokhane-ashena.com

  طراحی و پشتیبانی توسط   گروه نوین فراز