پر بازدیدترین مطالب

طرح جدید آمریکا برای تجزیه سوریه


منابع دیپلماتیک و نظامی روس از اجرای طرح جدیدی زیر نظر آمریکا برای تجزیه سوریه خبر دادند.


به گزارش سخن آشنا، به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، منابع دیپلماتیک و نظامی روس از اجرای طرح جدیدی زیر نظر آمریکا برای تجزیه سوریه خبر دادند. به گفته این منابع روسی، افراد مسلح برای عملیات گسترده نظامی با هدف تشکیل حکومت مستقل از دمشق و به پایتختی «درعا» برنامه ریزی می کنند. این منابع فاش کردند گذرگاهی بین فلسطین اشغالی و اردن برای انتقال سلاح های سنگین به مناطق در کنترل گروه‌های مسلح به منظور اجرای این طرح، ایجاد شده است.

این منابع خاطر نشان کردند: این حکومت جدید مانند منطقه شرق فرات که نیروهای موسوم به سوریه دموکراتیک زیر نظر آمریکا بر آن تسلط دارند، تشکیل خواهد شد. بعید نیست ادعای حمله شیمیایی (به دوما) برای توجیه تجاوز جدید غرب به سوریه، همزمان با حمله افراد مسلح صورت مطرح شده است.

خبرنگار شبکه المیادین در مسکو در این باره گفت: روسیه پیش‌تر هم درباره اجرای چنین سناریویی هشدار داده بود. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پس از تجاوز اخیر به سوریه فاش کرد قرار بود این تجاوز با حملات گروه های مسلح همزمان شود. در عمل هم افراد مسلح در استان حمص تلاش کردند حمله ای را برنامه ریزی کنند. ارتش سوریه توانست این حمله گروه های مسلح را که همزمان با حملات هوایی غربی‌ها صورت گرفت، ناکام بگذارد.

به نظر می رسد ارزیابی مسکو آن باشد که غرب این سناریو را کنار نگذاشته است. اکنون درباره گزارش های اطلاعاتی روسیه سخن می گوییم که نشان می دهد تحرکاتی با این هدف صورت گرفته و با این هدف، گذرگاهی در مثلث مرزی بین سوریه، اردن و فلسطین اشغالی در استان درعا ایجاد شده است. برای اجرای این سناریو، سلاح های سنگین، توپخانه، موشک انداز و خودروهای نظامی به سوریه قاچاق می شود.

در ادامه گزارش آمده است: مسکو معتقد است کمک های انسانی که از اردن به استان درعا منتقل می شود، در واقع محموله های سلاح برای تجهیز گروه های مسلح است. آمریکایی‌ها برای هماهنگی بین گروه های مسلح در جنوب سوریه تلاش می کنند. هدف آنها جدا کردن بخش گسترده ای از خاک سوریه و تشکیل حکومت مستقل از دمشق است.

این در حالی است که «دانا کوک»، سخنگوی پنتاگون، نیز امروز در گفتگو خبرنگاران، برنامه وزارت دفاع آمریکا برای استفاده از کُردهای مسلح سوریه برای ایجاد یک حکومت محلی در بخش‌هایی از این کشور را اعلام کرد.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین مطالب