پر بازدیدترین مطالب

خطبه رسول اکرم(ص) در فضیلت و اهمیت ماه مبارک رمضان

 

اي مردم!

درهاي بهشت دراين ماه گشوده است، از پروردگار خود بخواهيد كه آنها را بر روي شما نبندد و درهاي جهنم دراين ماه بسته است، از خدا بخواهيد كه آنها را بر روي شما نگشايد؛ شياطين دراين ماه در غل و زنجيرند، از خدا بخواهيد كه آنها را بر شما مسلط نگرداند.

امام علي(ع) مي‌فرمايند: در اين حال از جا برخاسته و عرض كردم، اي پيامبر خدا! برترين اعمال در اين ماه چيست؟

حضرت فرمودند: اي اباالحسن ! برترين اعمال در اين ماه پرهيز از محرمات است.

آنگاه‌گریه کرد. عرض کردم: چه چیزی باعث‌گریه شما شد؟

فرمود: علی جان،‌گریه من برای این است که در این ماه در حالی که به نماز ایستاده‌ای فرق سرت به دست شقی‌ترین انسان شکافته می‌شود و محاسن شریف تو خضاب می‌گردد.

امیرالمؤمنین عرض کرد:‌‌ای رسول خدا،در آن هنگام آیا دین من سالم است؟

رسول خدا فرمود: آری، در سلامت کامل دینی قرار داری.

سپس فرمود: یا علی، قاتل تو، قاتل من است و کسی که بر تو غضب کند بر من غضب کرده است و کسی که به تو دشنام دهد به من دشنام داده است، تو برای من به منزله جان من هستی، روح تو از روح من است و طینت تو از طینت من است، خدای تبارک و تعالی، من و تو را آفرید و انتخاب کرد، مرا برای نبوت و پیامبری و تو را برای امامت امت اسلامی اختیار کرد و هر کسی امامت تو را انکار کند، در حقیقت منکر نبوت من شده است.

تو برای خدا باش، خدا و همه ملائکه‌اش برای تو خواهند بود

 

آیت‌الله شیخ محمدتقی بهلول می‌فرمودند:

ما با کاروان و کجاوه به گناباد می‌رفتیم. وقت نماز شد. مادرم کاروان‌دار را صدا کرد و گفت: کاروان را نگهدار، می‌خواهم اول وقت نماز بخوانم.

کاروان‌دار گفت: بی‌بی! دو ساعت دیگر به فلان روستا می‌رسیم. آنجا نگه می‌دارم تا نماز بخوانیم.

مادرم گفت: نه، می‌خواهم اول وقت نماز بخوانم.

کاروان‌دار گفت: نه مادر، الان نگه نمی‌دارم.

مادرم گفت: نگهدار.

کاروان‌دار گفت: اگر پیاده شوید، شما را می‌گذارم و می‌روم.

مادرم گفت: بگذار و برو.

من و مادرم پیاده شدیم. کاروان حرکت کرد. وقتی دور شد وحشتی به دل من نشست که چه خواهد شد؟ من هستم و مادرم، دیگر کاروانی نیست. شب دارد فرا می‌رسد و ممکن است حیوانات حمله کنند. ولی مادرم با خیال راحت با کوزه آبی که داشت، وضو گرفت و نگاهی به آسمان کرد، رو به قبله ایستاد و نمازش را خواند.

لحظه به لحظه رُعب و وحشت در دل منِ شش هفت ساله زیادتر می‌شد. در همین فکر بودم که صدای سُم اسبی را شنیدم. دیدم یک درشکه خیلی مجلل پشت سرمان می‌آید. کنار جاده ایستاد و گفت: بی‌بی کجا می‌روی؟

مادرم گفت: گناباد.

او گفت: ما هم به گناباد می‌رویم. بیا سوار شو.

 یک نفس راحتی کشیدم و گفتم خدایا شکر.

 مادرم نگاهی کرد و دید یک نفر در قسمت مسافر درشکه نشسته و تکیه داده. به سورچی گفت: من پهلوی مرد نامحرم نمی‌نشینم.

سورچی گفت: خانم، فرماندار گناباد است. بیا بالا، ماندن شما اینجا خطر دارد. کسی نیست شما را ببرد.

مادرم گفت: من پهلوی مرد نامحرم نمی‌نشینم!

در دلم می‌گفتم مادر بلند شو برویم. خدا برایمان درشکه فرستاده است.

ولی مادرم راحت رو به قبله نشسته بود و تسبیح می‌گفت.

آقای فرماندار رفت کنار سورچی نشست و گفت: مادر بیا بالا، اینجا دیگر کسی ننشسته است.

مادرم کنار درشکه نشست و من هم کنار او نشستم و رفتیم. در بین راه از کاروان سبقت گرفتیم و زودتر به گناباد رسیدیم.

اگر انسان بنده خدا شد و در همه حال خشنودی خدا را در نظر گرفت، بيمه مى‌شود و خداوند تمام امور او را كفايت و كفالت مى‌كند.

«أَلَيْسَ اللَّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ؛ آیا خداوند برای بنده‌اش کافی نیست؟» (سورۀ زمر: آیۀ ۳۶)

استفاده ۹۲ درصدی چین از طب سنتی{حجامت} برای مهار کامل کرونا

میزان استفاده از "طب سنتی" در بیمارستانهای ایران همچنان "صفر!"  "چین" مدت‌هاست که پایان ویروس کرونا را در کشورش اعلام کرده است و هم‌اکنون در ووهان چین که مبدأ پیدایش این ویروس بوده است، مردم زندگی عادی خود را دارند و تمامی مراکز عمومی اعم از فروشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مرکز خدماتی و... در این شهر به فعالیت‌هایشان بدون ممنوعیت ادامه می‌دهند؛ نکته قابل توجه اینجاست که چینی‌ها  به‌گفته خود در مقابله با کرونا، 92 درصد از طب سنتی و بومی چینی خود بهره گرفته‌اند! اما در کشورمان با اینکه طب سنتی ایران تقریباً هم‌سابقه با طب چینی است و حتی منابع دقیق‌تر و غنی‌تری نیز در مقایسه با طب چینی دارد و ما هزاران منبع علمی و صدها کتب و نسخه باارزش در این حوزه نیز در اختیار داریم، تا به امروز از این ظرفیت‌ها استفاده نشده و نمی‌شود! و حتی شاهد تخریب و تخطئه این طب توسط برخی مسئولان کشورمان نیز هستیم و تا به امروز در بخش بیمارستانی، هیچ استفاده‌ای از توانایی‌های گسترده طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی نشده است!

بزرگی و بزرگواری روح

 گرفته از سخنرانی استاد شهید مرتضی مطهری (ره)

 اگر کسی روح بزرگی داشته باشد کم کم سختی ها و عذابش شروع می گردد . کوچکی روح با آرامش و طول عمر همراه است اما روح بزرگ با بیماری و کوتاهی عمر روبرو خواهد شد.

 هر بزرگی ظاهری بزرگواری نیست بلکه کسانی که دارای همت عالی هستند به جای بالا خواهند رسید. همت بزرگ در روح بزرگ است و برخی به خاطر کم بودن همت دیگران را مسخره می کنند و آنها را به دنیا پرستی محکوم می کنند. امام علی (ع) نمونه ی روشن یک انسان بزرگ است که با همت بزرگی که دارد به نیازمندان کمک می نماید.

در مقابل می توان اسکندر را انسانی با روح بزرگ نامید اما روح بزرگوار با روح بزرگ تفاوت های بسیاری دارد. روح بزرگ اسکندر مانند شاخه ای بی ثمر است .

  انسانی با روح بزرگ، فقط در یک جنبه می تواند روح خود را رشد دهد اما روح علی (ع) چند بعدی بوده و او همزمان می توانست در هر زمینه ای روح خود را گسترش دهد. در بزرگی خودپرستی وجود دارد اما در بزرگواری انسان به انسانیت خود برمی گردد و روحش احساس شرافت می کند. بزرگواری نقطه ی مقابل پستی است.

 انسان بزرگوار دوست دارد همه ی مردم در مقام شیر بوده و قدرتمند باشند. از نگاه او نباید هیچ انسان ضعیفی وجود داشته باشد تا توسط شیر نابود شود. او خواهان احساس کرامت نفس است که هم برای او باشد و هم برای دیگران.

 امام علی (ع) به فرزندش امام حسن (ع) می فرماید : «پسرم روح خود را گرامی بدار از هر کار پستی که وجود دارد. روح تو بزرگ تر از هر چیز دیگر است.»

التماس به دیگران از بزرگی و ارزشمندی روح می کاهد.

امام علی (ع) در جای دیگر می فرمایند : «اگر بمیرید و پیروز باشید زنده اید اما اگر زنده باشید و مغلوب دشمن شوید مرده اید.»

 ایشان ریشه ی اخلاق بد را دنائت می دانند و برای مثال در باب غیبت می فرمایند که انسان های ضعیف النفس دست به این کار می زنند و این منتهای همت عاجزان است. احساس شرافت موجب می شود تا انسان غیبت نکند

منتظر از نگاه عارف بالله مرحوم حاج اسماعیل دولابی

ما سه دسته منتظر داریم:

۱- کسی که از دور زیاد یاد امام می‎کند و انتظار دیدار او را می‎کشد تا علائم و آثاری از امامش ببیند، که فرموده‎اند: اَفضَلُ الاَعمالِ اِنتِظارُ الفَرَجِ: برترین کارها انتظار فرج است.

۲- کسی که آثار و جای پا و جلوه‎ای از امام را دیده است، که فرموده‎اند: فَاِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم: پس به درستی که فرج امام زمان عجّل‌الله‌‌تعالی‌‌فرجه فرج خود شماست، یعنی انتظار و دعا کردن برای خود شما فرج و گشایش می‎آورد.

۳- اگر انتظار کامل شود و محبّت به حدّ کمال برسد، طوری می‎شود که حضرت علیه السّلام را در ظاهر ببیند یا نبیند، در یقین او اثر ندارد، بلکه در همه وقت با قلب خود مشاهده می‎کند. مثل پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم و اویس قرنی که به ظاهر اصلاً یک‌دیگر را ندیدند؛ امّا هرگز از هم جدا نبودند. امام سجّاد علیه السّلام می‎فرماید: اِنَّ اَهلَ زَمانَ غیبَتِهِ اَفضَلُ اَهلِ کُلِّ زَمَانٍ ِلأَنَّ اللهَ ءاتاهُم مِنَ العَقلِ وَ الفَهمِ وَ المَعرِفَةِ حَتّی صَارَتِ الغَیبَةُ عِندَهُ بِمَنزِلَةِ المُشاهَدَةِ: منتظران واقعی در زمان غیبت برتر از مردم تمامی ‎زمان‎ها هستند، زیرا آن‌قدر از جانب خدا عقل و فهم و معرفت پیدا کرده‎اند که غیبت و مشاهده برای آنها فرق نمی‎کند.

آخرین مطالب