پر بازدیدترین مطالب

فرصت طلایی کرونا برای اقتصادایران

سیدامیر_سیاح
 همه گیری جهانی کرونا باعث شده تقاضا برای اقلام پیشگیری از ابتلای به این ویروس و نیز تجهیزات تست و مهار و درمان آن، به شدت بالا برود.این اقلام همگی در داخل قابل تولید هستند و اگر دولت دست تجار ایرانی را بازکند، امکان بازاریابی و فروش بین المللی اش را هم داریم.
 همه گیری جهانی کرونا باعث شده تقاضا برای اقلام پیشگیری از ابتلای به این ویروس و نیز تجهیزات تست و مهار و درمان آن، به شدت بالا برود. اقلامی مثل انواع ماسک، گان، دستکش، ژل و مایعات ضدعفونی کننده دستها و سطوح، کیت تشخیص، اکسیژن ساز و...
 این اقلام، چند ویژگی دارند. اول اینکه از نظر اقتصادی، تقاضای این اقلام در شرایط فعلی همگی پرکشش هستند یعنی متقاضیان خرید به قیمت آن حساس نیستند و طبعا فروشنده در تعیین قیمت آن دست بالاتر دارد.
✅ از طرف دیگر، این اقلام خوشبختانه همگی در داخل قابل تولید هستند. هم فناوری تولیدشان را داریم، هم نیروی انسانی لازم را و اگر دولت دست تجار ایرانی را بازکند، امکان بازاریابی و فروش بین المللی اش را هم داریم.
◾️ بسیاری از کارگاه های تعطیل شده می توانند با تغییر نسبتا مختصری در خطوط تولیدشان، تولیدکننده ماسک و گان و دستکش و ژل و کیت و اکسیژن ساز و... شوند. کار آسانی نیست ولی شدنی است.
❌ برای تحقق این مهم، وزارتخانه های صمت و بهداشت دو کار فوری باید انجام دهند.
1️⃣ وزارت صمت بطور آنی مجوز صادر کند و وزارت بهداشت، ضوابط تولید هریک از اقلام را سهل و شفاف و صریح اعلام کند. آنقدر سهل، که بشود در همه شهرها و کارگاه های سراسر کشور، این اقلام را تولیدکرد و آنقدر صریح که ماموران نتوانند از خطوط تولید ایرادهای بنی اسرائیلی بگیرند.
2️⃣ تجار ایرانی می توانند به این کشورها اعلام کنند این اقلام را با استانداردهای جهانی و با این قیمتها (که به دلایل مختلف باید رقابتی باشند) موجود است، از مسیرهای متعارف بانکی درخواست کنید (دیوار تحریم را بشکنید) تا فوری با هواپیما بفرستیم. تاکید می کنم این بخش کار را حتما باید تجاربخش خصوصی انجام دهند، نه سیاسیون چون این کار ماهیتا یک کار تجاری است نه سیاسی.
⭕️ اگر از مسیر بانکی و غیرتحریمی اقلام ما را نخرند، تحت فشار شدید افکارعمومی شان قرار میگیرند. اگر خوب دیپلماسی عمومی کنیم، طبعا در اروپا و آمریکا خواهند پرسید، کشوری که پرستارانش بجای ماسک و گان، کیسه زباله می پوشند، چرا نمیگذارد شرکتهایش از ایران گان و ماسک و کیت واردکنند؟! این جدی ترین ترک بر دیوار تحریم خواهدبود. البته از آنطرف دیوار و نه با خواهش و ذلت.
❇️ اقلام ضد کرونایی ما، درهرصورت فروش خواهد رفت. تاجر ایرانی اگر بخشنامههای ضدونقیض دولت ما دستش را نبندد، حتی به خود آمریکا هم می¬تواند ماسک و ژل صادرکند. اما این ماجرا، یک اتفاق بی سابقه خواهد بود و یک درس برای سیاست خارجی و تجارت خارجی ما: میتوانیم فعالانه و از روی قدرت، کاری کنیم دیوار تحریمها ترک بردارد وحتی فروبپاشد، اگر قوی باشیم و اگر از فرصتها خوب استفاده کنیم.
 می توان به این پیشنهاد پوزخند زد و گفت نمیشود! نه آوردن و منفی بافی، ساده ترین کار دنیاست که تنبلها خوب بلدند. اما می توان همت کرد، با کار جهادی و سریع، هم اشتغال و درآمد ارزی بزرگی برای کشور ایجاد کرد و هم، تجربه بی سابقه ای در سیاست خارجی تهاجمی مبتنی بر صادرات بدست آورد.

💢 تولید و صادرات انبوه، تنها راه قوی شدن و پایان دادن به تحریمها است و کرونا، بطور شگفت انگیزی این فرصت طلایی را پیش پای ما قرارداده است.

قیام برای نجات اقتصاد (درمکتب امام)

 
  هرکس هر جوری که می‌تواند یک تولیدی بکند، که مثلاً باغدارها می‌توانند تولید بکنند، دامدارها می‌توانند تولید بکنند، و کشاورزها می‌توانند تولید کنند،‌اشخاص می‌توانند کمک کنند به کشاورزها، کارخانه‌ها می‌توانند تولید کنند، [...] اینها همه قیام کنند برای اینکه، یک مملکت را از این اقتصاد نجات بدهند.
صحیفه امام؛ ج11؛ ص426 قم؛ 5 دی 1358

کاریکاتور/ بلایی که کرونا بر سر بازار خودرو آورد | پراید تا ۱۰ میلیون تومان ارزان شد ..

جهش تولید می‌تواند مشکلات کشور را مرتفع کند/زیرساخت ها فراهم شود

معاون سیاسی سپاه گفت: با شعار سال می توانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم و تحریم ها را از بین ببریم؛ این شعار بیانگر راهبردی اصلی است که می‌تواند مشکلات کشور را مرتفع کند.
سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص شعار سال ۱۳۹۹ که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود آن را مطرح کردند، اظهار داشت: شعار امسال به عنوان جهش تولید در واقع به نوعی در ادامه شعار سال‌های گذشته است و به اقتضای وضعیت کشور از سوی مقام معظم رهبری تعیین شد که در پیام نوروزی ایشان مطرح شد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته نیز در بین کارشناسان اتفاق نظر وجود داشت که کلید حل مشکلات اقتصادی کشور شتاب در تولید برای مصرف داخلی و حتی صادرات است، گفت: این شعار امسال هم در ادامه شعار سال گذشته به عنوان رونق تولید است.
معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: همه کارشناسان سال گذشته اتفاق نظر داشتند که کشور اگر بخواهد مشکلات خود را حل کند باید چرخ تولید آن با شتاب بیشتری بچرخد و وابستگی به کالاهای ضروری کاهش پیدا کند. تولید؛ یعنی فعالیت‌های بیشتر کارخانجات که در این صورت نیازهای کشور برطرف خواهد شد.
معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: در سال گذشته شعار سال مورد توجه قرار گرفت و علی‌رغم افزایش تحریم‌ها سال را سپری کردیم و دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی ایران نتوانستند به اهداف شوم خود که که در سال‌های گذشته آن را دنبال کرده‌اند برسند.
سردار جوانی با تاکید بر اینکه انتظار و هدف راهبردی از شعار سال در سال گذشته تحقق پیدا نکرد، گفت: رونق تولید باید روی سفره مردم خود را نشان دهد و مقام معظم رهبری هر سال شعار سال را بر اساس نیاز کشور مطرح می‌کنند و امسال نیز شعار جهش تولید در همین راستا انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه تولید در کشور باید ۱۰ برابر شود، گفت: با این اتفاق می‌توان تأثیر شعار سال را در زندگی مردم به شکلی محسوس ]دید[ اگر می‌خواهیم که جهش تولید داشته باشیم باید زیرساخت‌ها فراهم و کامل شود که این ظرفیت وجود دارد.
معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه باید جلوی ورود کالاهایی که امکان تولید آن در داخل کشور ما وجود دارد گرفته شود و قاچاق کالاها نیز باید متوقف شود، گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی نیز باید افزایش پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: با شعار سال می‌توانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم و تحریم‌ها را از بین ببریم؛ این شعار بیانگر راهبردی اصلی است که می‌تواند مشکلات کشور را مرتفع کند.
منبع : خبرگزاری مهر

با شفافیت چگونه احتکار ناممکن می‌شود؟

 

سیدیاسر_جبرائیلی

هیچ خرید عمده‌ای در کشور، بدون تراکنش بانکی میسر نیست و بانک مرکزی امکان رهگیری کامل تراکنش‌ها را دارد. اگر سامانه‌های اطلاعات تجاری و بانکی کشور یکپارچه شده و همه نقل و انتقالات، ثبت و پایش شود، دیگر نیازی به جستجوی انبارها برای کشف احتکار نخواهد بود.

با یک مثال، کارکرد این سامانه یکپارچه که گفتیم، شاید ملموس شود. فرض کنید شما صاحب یک شرکت عرضه اینترنتی یا یک شرکت توزیع‌کننده هستید. به بازار رفته و حجم انبوهی ماسک خریداری می‌کنید. فرضا ده میلیارد تومان نیز بابت این خرید پرداخت می‌کنید.

تراکنش ده میلیارد تومانی شما با فروشنده، در سامانه‌های بانک مرکزی به همراه موضوع خرید ثبت می‌شود. تراکنش‌های مربوط به فروش-عمده و جزئی- شما پس از خرید ده میلیاردی ماسک که انجام داده‌اید نیز ثبت شده و قابل رهگیری است. یعنی برای سامانه‌های اشراف بر جریان پول و کالای کشور، کاملا روشن است که شما چه کالایی را به چه قیمتی خریداری کرده‌اید، چقدر از کالا در انبار دارید و چقدر به چه قیمتی فروخته‌اید.

 در چنین شرایطی راه برای دو فساد بزرگ که اقتصاد ایران از ناحیه آنها کم آسیب ندیده، بسته خواهد شد: سفته بازی دارایی و احتکار. چه، اگر کالایی را به قیمتی خریده و بخواهید چند برابر به فروش برسانید، مشمول جرم سفته‌بازی خواهید شد و سود نامشروعی که کسب کرده‌اید را باید به عنوان مالیات بپردازید، لذا ترجیح خواهید داد سوداگری نکنید! احتکار نیز نخواهید کرد چون سیستم از موجودی انبار شما مطلع است و به راحتی امکان شناسایی شما به عنوان محتکر وجود دارد.

الحمدلله کارهای بسیار خوبی در این زمینه شده، و فاصله زیادی با بهره‌برداری از چنین سامانه‌ای نداریم. ان‌شاءالله دولت اراده کند و این فرآیند را سریعا به پایان برساند.

اقتضای شفافیت این است که مدیریت کشور بر جریان پول و کالا اشراف کاملی داشته باشد تا بتواند وظیفه حمایتی، هدایتی و نظارتی خود را صحیح و به موقع انجام دهد. جمله‌ای از حضرت آقا در این باره دیدم که فرموده بودند در اسلام فعالیت اقتصادی کاملا آزاد است، اما اسلام برای اشراف دولت هیچ مرزی قائل نشده است(نقل به مضمون)

 اینکه کسانی در سطح مدیریت کشور می‌گویند نمی‌خواهیم به حساب مردم سرک بکشیم، حرفی کاملا غلط می‌زنند. اگر افراد فعالیت اقتصادی سالمی انجام می‌دهند قطعا از اشراف و نظارت دولت هراسی ندارند. کسی از سرک کشیدن به حسابش هراس دارد که حسابش ناپاک است. این حساب‌های ناپاک، اقتصاد را هم ناپاک می‌کند!

آخرین مطالب