پر بازدیدترین مطالب

آیا رفاه مردم بیشتر از مردم اروپاست؟/ چند درصد مردم دقیقا زیر خط فقرند؟

گفت و گو با استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع)

آیا رفاه مردم بیشتر از مردم اروپاست؟/ چند درصد مردم دقیقا زیر خط فقرند؟

به کسی که در روز طبق آمار بانک جهانی 1 دلار و 25 سنت نداشته باشد میگوییم دچار فقر مطلق است . معمولا افراد زیادی از جامعه ی فقرای ما با ثبت نام همزمان در کمیته امداد یا برای دریافت یارانه این رقم را دریافت می کنند.

«امروز مردم ما از نظر رفاه از اروپا وضعیت بهتری دارند» این جمله را حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، در نشست شورای مرکزی حزب بیداری اسلامی مطرح کرد.

جمله فوق الذکر را با دكتر عادل پیغامی استادیار دانشكده‌ی معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در میان گذاشتیم و او اینگونه پاسخ داد: «باید دید رفاه دقیقا با چه شاخصی مورد بررسی قرار گرفته است و چه نوع از رفاه را مد نظر قرار داده ایم و سپس منظور از مردم ایران دقیقا کدام یک از دهک های مردم ایران هستند و بعد آیا نقطه ی ایستایی را برای مقایسه در نظر داریم یا روند مد نظر ماست.»

او علاوه بر این افزود:« اگر بگوییم روند رو به افزایش ایران در چهل سال گذشته بیشتر از اروپا بوده است از نظر من حرف درستی است . در روند رو به افزایش رشد ما بیشتر است اما اگر بخواهیم بگوییم که به صورت کلی رفاه مردم ایران بیشتر از مردم اروپاست در ابتدا باید رفاه را تعریف کنیم و ببینیم با چه شاخص جهانی مورد بحث قرار گرفته است.»

این استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: بحث های علمی برخی از دوستان که مطرح می شود را نه میتوان رد کرد و نه می توان پذیرفت . اروپا شامل بخش های متعددی ست ، آلبانی ، لهستان ، یونان ، ایتالیا ، اسپانیا ، پرتغال و ... هر کدام با بکدیگر کاملا متفاوت است . رفاه در آلمان با رفاه در ایتالیا و اسپانیا کاملا فرق دارد . از نظر من این حرف که سطح رفاه مردم ایران بیشتر از مردم اروپاست اصلا قابل توجه نیست.

طبق آمار وضعیت رفاه مردم ایران چگونه است ؟

این کارشناس اقتصادی در رابطه با وضعیت رفاه مردم ایران طبق آمار افزود : در اقتصاد شاخص های متعددی وجود دارد . ما یک شاخص توسعه ی انسانی داریم که در آن رفاه نیز مد نظر قرار می گیرد. به طور مثال دسترسی به آب سالم ، بهداشت ، امکانات اولیه درمان ، امکان دسترسی به مدرسه و ثبت نام مدارس ، دسترسی به اطلاعات عمومی مانند رسانه ها ، تلویزیون ، رادیو ، روزنامه ها و ... را مورد بحث قرار می دهد . اگر این شاخص به عنوان ملاک قرار بگیرد در کشور ما روند رو به رشد ما از بسیاری از کشورهای دنیا پیشی گرفته است . طبق آمار های جهانی میزان رشد و توسعه ی ایران در دو دهه ی گذشته بسیار بالا بوده است . اگر بخواهیم بگوییم رفاه ما از ایتالیا و لهستان و بسیاری از کشور های آمریکای لاتین مثل شیلی و آلبانی و دیگر کشور ها بیشتر است در ابتدا باید آمار و ارقام را بررسی کنیم بعد به مقایسه با کشور خودمان بپردازیم .

برخی می گویند" بیش از 80 درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند. " نظر دکتر پیغامی را نیز در مورد این جمله پرسیدیم و او پاسخ داد: آمار نادرستی است . شاخص فقر یک شاخص نسبی است . ما یک شاخص فقر مطلق داریم و به کسی که در روز طبق آمار بانک جهانی 1 دلار و 25 سنت نداشته باشد میگوییم دچار فقر مطلق است . معمولا افراد زیادی از جامعه ی فقرای ما با ثبت نام همزمان در کمیته امداد یا برای دریافت یارانه معمولا این رقم را دریافت می کنند به همین دلیل ما در اهداف هزاره ی سوم با اعلام نهادهای بین المللی تقریبا شاخص فقر مطلق در کشور نداریم . شاخص دوم فقر نسبی ست و بستگی دارد که ما چه مواردی را وارد سبد کالایی کنیم به طور مثال چه نوع غذا ؟ پوشاک ؟ و با چه مقداری ؟ حتی در شهر و روستا هم آمار با هم متفاوت است و باید به صورت علمی مورد بحث قرار بگیرد و من فکر میکنم این بحث ها بیشتر با هدف جنجال بیان شده است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که یک ایرانی ماهانه چه مقدار حقوق باید دریافت کند که رفاه نسبی داشته باشد ؟ افزود : باید رفاه نسبی را تعریف کنیم . در تهران اگر شخص بخواهد یک مسکن اجاره کند و اگر هم بگوییم حداقل 50 متر هم باشد یک رقم متفاوت میشود . در سال 1357 افراد زیادی را داشتیم که در طبقه ی متوسط شهر در فضای 15 و 20 متری زندگی می کردند اما امروز در سال 98 به ندرت میتوان آپارتمانی را یافت که متراژش زیر 30 یا 35 متر باشد حتی اگر کسی برود و آپارتمان 40 متری اجاره کند به آن لانه ی مرغ میگوییم !

آخرین مطالب