پر بازدیدترین مطالب

برخی شرکت هایی در بورس فقط یک زمین و تابلو هستند!عزت‌الله_یوسفیان

 در حال حاضر چون سفر خارجي صورت نمي‌گيرد و نياز به ارز کم است، قيمت ارز ثبات نسبي دارد اما وقتي سفرهاي خارجي شروع شوند ما دوباره همان مشکلات سابق را خواهيم داشت. لذا دولت بايد نقدينگي را کنترل کند.

 الآن هيچ کانال کارآمدي براي هدايت نقدينگي وجود ندارد. در واقع هيچ دولتي هم نتوانسته از کانال‌هاي مشخصي نقدينگي را جمع‌آوري کند. مثلا سپرده بانکي را به‌عنوان يک کانال مطرح کنند. دولت بايد از کانال‌هاي مختلف اين نقدينگي را جمع‌آوري کند.

 الآن دولت يک کانال باز کرده است به نام بازار سرمايه اما در مقابل، همه کانال‌ها را بسته است!‍ سود سپرده را هم پايين آورده و همه به سمت بورس رفته‌اند. اما آيا وضعيت بازار سرمايه هميشه صعودي مي‌ماند؟

 کسي که وارد بورس مي‌شود و سهام مي‌خرد، براي کسب سود اين روش را دنبال مي‌کند. الآن شرکت‌هايي در بازار سرمايه حضور دارند که سودده نيستند اما سهام آنها را مي‌خرند!

 رئيس بورس زماني در کميسيون اصل ۹۰ گزارش داده بود که يک شرکت به بازار سرمايه معرفي شده است که موجوديت آن، فقط در حد يک زمين و يک تابلو بود! هيچ توليدي هم نداشت اما سهام آن فروخته شده بود! چرا سهام آن را مي‌خرند در حالي که سودده نيست؟ اصلا توليدي ندارد که سود بدهد!
 مي‌گويند ارزش زمين و اراضي آن زياد است. در واقع کسي که خريداري کرده به دليل موقعيت ملکي سهام را خريده است. پس اين بورس دارد به نوعي کار بنگاه معاملات ملکي را انجام مي‌دهد. يعني اگر روزی قيمت زمين کاهش پيدا کند، آن سهامدار ضرر مي‌کند.

آخرین مطالب