پر بازدیدترین مطالب

ظرفیت عظیمی که ما داریم دنیا ندارد


  سال 99 «شاید» به هیچ سالی شبیه نباشد. البته نه فقط در ایران که در سرتاسر جهان. آنطور که به نظر می‌رسد، ویروس منحوس کرونا، قرار نیست به این زودی‌ها برود. این را می‌توان از اخباری که هر روز و هر ساعت و هر دقیقه از سرتاسر جهان منتشر می‌شود حدس زد. مگر اینکه در این بین، اتفاق خاصی بیفتد و مثلا داروی آن کشف شود که در این صورت نیز، تا این دارو به تولید انبوه رسیده و به دست همه برسد، «ماه‌ها» زمان خواهد برد. با توجه به سرعت حیرت‌انگیز شیوع این ویروس، خدا می‌داند در این «ماه‌ها» چند نفر مبتلا و چند نفر تلف شوند. هنری کیسینجر هشدار داده، در صورتی که جلوی این ویروس گرفته نشود «کرونا جهان را به آتش خواهد کشید».‌اشپیگل نوشته «کرونا می‌تواند اتحادیه اروپا را از هم فروبپاشد»، رسانه‌های انگلیسی از وخیم شدن حال نخست‌وزیر مبتلای این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند و برخی رسانه‌ها نیز نوشته‌اند، ملکه انگلیس از ترس جانش، به روستایی دور افتاده‌گریخته است. اخباری که از وضعیت کشورهای پیشرفته صنعتی منتشر می‌شود را همگی می‌شنویم و به نظر می‌رسد، تا حدود زیادی این پیش‌بینی کیسینجر را تایید می‌کنند!
در این شرایط چه باید کرد؟ آیا صرفا در خانه ماندن و از ماسک و دستکش استفاده کردن و دست‌ها را 20 ثانیه شستن جواب می‌دهد؟ زندگی مردم چه می‌شود؟ مگر نه اینکه زندگی خرج دارد؟ آیا کاری که دکتر روحانی کرد و چراغ سبز شروع کسب و کارها را با کمی محدودیت و پروتکل روشن کرد، کار درستی بود؟ اینکه «ستاد ملی مقابله با کرونا» از مردم صرفا بخواهد، مراعات کنند، کافی است یا نه، باید مثل چین از اهرم زور نیز استفاده کنیم؟ و اگر بخواهیم مسئله را کمی جهانی ببینیم، آیا واقعا نظم جهانی در حال فروپاشی است؟ قطعاً استفاده از تجربیات موفق سایر کشورها به یافتن پاسخ سؤال اول این نوشتار کمک می‌کند. گفته می‌شود چین و کره جنوبی و البته آلمان در کنترل نسبی (نه کامل) این ویروس موفق عمل کرده‌اند. چین در کنار بسیج تمام ظرفیت‌های عظیم این کشور قدرتمند، از اهرم «زور» نیز بهره برده و تصاویری که از این کشور منتشر می‌شود، نشان می‌دهد، در رسیدن به هدف خود تا حد قابل قبولی موفق بوده است. درباره کره جنوبی نیز گفته می‌شود، دلیل موفقیت نسبی این کشور، «فرهنگ اطاعت‌پذیری» آنها از حاکمیت است. به زبان ساده‌تر، کره‌ای‌ها که شروع افتضاحی داشتند با گوش کردن به توصیه‌های مسئولینشان، و صد البته برخی توانایی‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی دارند، توانستند خیلی زود دست و پای خود را جمع کرده و نتایج نسبتا خوبی بگیرند. گویا آلمان، این کشور صنعتی نیز کمترین تلفات را در میان تمام کشورهای درگیر داشته است. اگر کره جنوبی امروز نان فرهنگ و تخصص خود را می‌خورد، می‌توان گفت آلمان نیز در این شرایط، نان نظم و صنعت پزشکی و تخصصش را می‌خورد.
در یک جمع‌بندی می‌توان این نتیجه را گرفت که، کشورها بسته به تخصص، امکانات و «ظرفیت»‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که دارند، به جنگ این ویروس رفته و بعضا حتی از اهرم زور و خشونت نیز استفاده می‌کنند.
 شاید بزرگ‌ترین «ظرفیت» موجود در ایران، که هیچ کشوری مثل آن را ندارد، «مردم» باشد. ما مردمان کم‌نظیری داریم. اکنون که مشغول مطالعه این یادداشت هستید، هزاران بسیجی، طلبه و داوطلب مردمی، مشغول خدمات‌رسانی به مردمند. یکی در پمپ بنزین‌ها ایستاده و به خودروهای مردم، بنزین می‌زند، تا مبادا راننده آلوده شود، دیگری آستین‌ها را بالا زده، با شناسایی اقشار ضعیف جامعه، و کسانی که کار و کاسبی شان کساد شده، خرج آنها را به گردن گرفته، برخی طلبه‌ها نیز در بیمارستان‌ها، از بیماران پرستاری می‌کنند و حتی در حد شستن سرویس‌های بهداشتی هم که شده، مشغول خدمت‌ رسانی‌اند. پزشک و پرستارمان هم می‌گوید «این شیفت، فقط به عشق حاج قاسم». در دنیایی که خیلی‌ها بر سر دستمال توالت، مشغول ضرب و شتم یکدیگرند، و مدعیان تمدنش، مشغول ماسک دزدی، مشاهده چنین صحنه هایی، تفاوت ما و آنها را به خوبی نمایش می‌دهد. این ظرفیت عظیم و کم نظیر را نباید دست‌کم گرفت. این دارایی علاوه‌بر کمک به مهار این بلا، باعث ایجاد همدلی و تشویق دیگران به انجام آن خواهد شد. ضمن تبلیغ این فرهنگ، کمک کنیم، این جهاد بزرگ، سراسری و همه‌گیر شود.
شاید یکی از سخت‌ترین آزمون‌هایی که همه کشورها با آن دست به‌گریبانند، انتخاب بین «نان» و «جان» مردم است. اگر کشور را تعطیل کنند، معیشت به خطر می‌افتد و اگر تعطیل نکنند، جان آنها. انتخاب بین این دو گزینه سخت هست اما چون چاره‌ای نیست، قطعا پاسخ ما، گزینه دوم است و در این بین هیچ حد وسطی نیز وجود ندارد. یعنی نمی‌شود هم مردم در سراسر شهرها در رفت و آمد باشند و هم، با این ویروس که بزرگ‌ترین خاصیتش، سرعت بالای انتقال است، مقابله کرد. در چنین حالتی، شاید بخشی از مشکلات اقتصادی مردم موقتا حل شود اما، چون احتمال کنترل ویروس، کم می‌شود، این زندگی برزخی، ادامه دار خواهد شد.
بهترین راه‌حل این است که اول، زنجیره این ویروس قطع شود، بعد با خیال راحت تلاش برای جبران آنچه از دست رفته آغاز گردد. بله، قطعا این گزینه خسارت زاست اما چه خسارتی بالاتر از به خطر افتادن جان مردم است؟! این را هم به یاد داشته باشید که، گزینه «اول قطع زنجیره بعد شروع کسب و کار» در خود، مهار ویروس را دارد اما، پیش بردن هر دو گزینه معلوم نیست ما را به کجا خواهد برد. در این بین، می‌توان با اقدامات مسئولین و آن فرهنگ زیبای ایرانی-اسلامی، خسارت‌ها را کاهش داد.
با این توضیحات می‌توانیم پاسخ یکی دیگر از سؤال هایمان را پیدا کنیم. رئیس‌جمهور محترم شاید بهتر بود، آن چراغ سبز را نشان نمی‌داد!
در هر کشوری افرادی هستند که ساز مخالف بزنند. مثلا آن 20 درصدی که رعایت نکرده و در ایام عید به سفر رفتند، جزو همین افراد هستند. این عده بنا به دلایلی یا خطر را جدی نگرفته‌اند، یا مجبور به سفر بوده‌اند. با دسته دوم کاری نداریم اما دیدیم دسته اول را نمی‌توان با نصیحت کنترل کرد!
اما نظم جهانی. با کمی تسامح و با توجه به آنچه از تبعات هولناک این ویروس مخابره می‌شود، (و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها دنیا از شر آن خلاص شود)، می‌توان از هم‌اکنون، نظم جهانی را «تغییر یافته» تلقی کرد. «احتمالا» پس از پایان این تراژدی، دنیا دنیای دیگری خواهد بود. کم نیستند کارشناسان زبده‌ای که به هم خوردن نظم فعلی جهان را تایید می‌کنند. هم سبک زندگی و هم سبک حکومت‌داری‌ها ممکن است تغییر کند. برخی سیاسیون غربی از لزوم تشکیل یک «حکومت جهانی» برای برون رفت از این بحران گفته اند، برخی نیز فروپاشی اتحادیه اروپا را هشدار داده اند، برخی نیز از پنبه شدن تمام آنچه در دوران به اصطلاح مدرن رشته اند، ابراز نگرانی کرده‌اند. همه این‌ها یعنی احتمال تغییر نظم فعلی جهانی «قوی» است مگر اینکه، همین امروز و فردا بتوان بر این بحران چیره شد که محال به نظر می‌رسد. شکل تغییر این نظم، مسئله مهم دیگری است که بررسی آن فرصت دیگری را می‌طلبد. فقط در این حد بسنده می‌کنیم که نظم آینده هر چه باشد با آنچه امروز هست متفاوت خواهد بود.
جعفر بلوری

تلفات مهم نیست/مهم ماموریت و اهمیت این اقدام جسورانه طالبان است


 پس از ساقط شدن هواپیمای فوق پیشرفته و جاسوسی ارتش تروریستی آمریکا، رسانه ها مشغول گمانه زنی درباره تعداد تلفات این هواپیمای نظامی هستند، به نحوی که از 5 تا 100 نفر را هم اعلام می‌کنند.
برخی منابع هم از ظرفیت 20 نفره وو برخی هم از پیدا شدن 80 یا 100 جسد در اطراف این هواپیمای فوق پیشرفته ارتش تروریستی آمریکا می‌گویند، اما فارغ از اینکه تعداد هلاکت یافتگان این پرواز چه عددی است، باید به پیام‌های اصلی این اقدام شجاعانه طالبان اشاره کرد
1. این اقدام دقیقا چند روز بعد از رد درخواست آمریکا مبنی بر پذیرش آتش بس توسط طالبان رقم خورده است.
2. این اولین بار است که طالبان یک هواپیمای جاسوسی با فناوری فوق پیشرفته جاسوسی ارتش آمریکا را هدف قرار می‌دهد.
3. نحوه شناسايی و مدل هدف قرار گیری بسیار ویژه و دارای اهمیت بالایی است.
4. ساقط کردن این هواپیما با توجه به ماموریت جاسوسی و انتقال افراد سرویس جاسوسی سیا و افسران ارشد و متفکر ارتش تروریستی آمریکا، از اهمیت ویژه‌ای در معادلات آینده منطقه  برخوردار است.
5. (مهم) این عملیات ویژه و بی نظیر، ادامه دهنده قدرت نمایی قدرت های مردم‌ منطقه علیه تروریست‌های آمریکایی است و حامل این پیام است که منطقه غرب آسیا(خاورمیانه) برای نیروهای تروریستی آمریکایی امن نیست.
پنج مورد بالا و موارد دیگر را می‌توان اینگونه تحلیل کرد که پس از تشییع پیکر سردار سلیمانی، عین الاسد، رفراندوم عراق و اکنون انهدام این هواپیمای فوق پیشرفته، راه #اخراج_تروریستها از منطقه آن‌چنان هموار شده است، که حتی یک گروه کوچک شبه نظامی، قادر است به #همینه_پوشالی_آمریکا ضربات مهلک حیثیتی وارد کند، آن هم توسط یک موشک دوش پرتاب ساخت دوران شوروی!
 همان طور که بعد از اقدام تاریخی ایران در حمله دقیق و حساب شده به پایگاه تروریستی آمریکایی عین الاسد عرض کردیم، از این پس باید منتظر حمله حتی با سنگ به اقتدار آمریکا هم باشیم، چرا که بعد از ضربه مهلک ایران در عین الاسد، آمریکا برای همیشه به تاریخ پیوست.

هاتف عشق

نام شعر: هاتف عشق
این هاتف عشق است که در می زند امشب
یا شور غریبی است که سر می زند امشب
چون ماه بنی هاشم بی دست و علمدار
رفتی و زداغت چه شرر می زند امشب
با خون تو پیغام سروش آمده امشب
خیزید که راهش به ظفر می زند امشب
از روضه رضوان و ملایک خبر این است
یک دشت پر از لاله ثمر می زند امشب
از پرده غفلت بدرآ توطءه ها بین
این خون رهش زنگ خطر می زند امشب
 شیطان مجسم شده خون ریز به هش باش
که از تفرقه تیرش به بشر میزند امشب
خورشید که پنهان شده از شب تو به پا خیز
انوار خودش را به قمر می زند امشب
این قافله خواندی به سماوات ، خدایا
با قافله نورش به سحر می زند امشب
رفتی و جهانی پی تو خون بگرید
ای خون خدا دل زتو پر می زند امشب
باید که سلام و صلواتی بفرستیم
بر یار سفر کرده که در می زند امشب
بر خیز و در آمیز به یاد سخن یار
خشمی که به هر خصم ضرر می زند امشب
"ارغون "تو بگو دشمن بد کار بداند
بر فتنه پوسیده تبر می زند امشب
........................
در فراق سردار سرفراز حاج قاسم سلیمانی
شاعر :حسین پرهیزکاری
تخلص :  ارغوان (ارغون)

استقلال یا خود کم بینی؟!

تیم فوتبال استقلال در دیدار خارج از خانه موفق به پیروزی برابر تیم کویتی شد.

مدیران تیم اقدام به پرداخت 500دلار پاداش به اعضا تیم نمودند.

ما نیز از پیروزی خارج از خانه خوشحال و مشکوریم ....ولی سؤال اینجاست در شرایط تحریمی و جنگ بی پرده ای که با آمریکا (صاحب دلار) داریم چه معنی داره ما به دلار پاداش بدیم.
مگه پول رایج کشور خودمون چه ایرادی داره که برخی آقایان دانسته یا ندانسته باعث ایجاد تورم در قیمت دلار می شوند.
اگر به هر بهانه ای بخواهند به دلار رجوع کنند خود این باعث بالا رفتن قیمت دلار می شه. عکسش هم صادقه اگر دلار اقبال نداشته باشه براساس تئوری عرضه و تقاضا قیمتش هم پایین می آید.

 • بیاید با کمی تدبیر خودمان شرایط مملکتمون رو درست کنیم و همه چیز رو گردن مسئولین بالاتر نندازیم. ما هم به اندازه خودمون سهم داریم.

  اون عزیزی که تو عروسی دخترش دلار شاباش می دهد!
  اون عزیزی که ملاک قیمت یک کالا را دلار تعیین می کنه!

      بیاید به ارز کشور خودمون تعصب نشان دهیم. مگه ریال چه اشکال داره؟ ریال هم نشد بگید سکه، مجبور شدید بگید فلان ارز... . ببینید ما بطور مثال وقتی می رویم عراق زیارت بعضی از کاسبهای عراق می گویند ما فقط عربی صحبت می کنیم /یا فقط با پول عراق جنس می فروشیم . این هم تعصب داره هم باعث حفظ زبان و ایضاً پول ملی خودش می شه.
 • اسم تیم ما به شایستگی و در سته استقلاله اما دریغ از استقلال... !

علت امتناع برخی از بازیگران از حضور در جشنواره فیلم فجر مشخص شد.

 • بازیگران دلسوز مردم قرار است برای کاستن از آمال مردم داغدار جنوب شرق، به جای حضور بر روی فرش قرمز، اقدام به برگزاری اردویی جهادی برای کمک به سیل‌زدگان استان سیستان و بلوچستان کنند.
 • همچنین اعلام کردند مبالغ چندصد میلیونیِ فرار مالیاتی خودشون رو به سیل‌زدگان اهدا می‌کنند.
 • آن‌ها نیز اعلام کردند به هیچ عنوان اجازه نخواهند داد که نیروهای تروریست سپاه پاسداران و گروه‌های خشونت طلب جهادی وارد منطقه شوند و تمام خدمت رسانی را به همراه شبکه نفوذ مارکسیستی موسوم به جمعیت امام علی  انجام می‌دهند.
 • شماره حساب‌ها جهت دریافت کمکهای مردمیِ براندازان، در شبکه من و تو، ایران اینترنشنال، بی بی سی، صدای آمریکا متعاقبا اعلام خواهد شد.
 • مصی علینژاد نیز بخشی از دلارهای دزدی خود به قیمت خون و آزادی دیگران را تقدیم سیل زدگان کرد.
 • مهناز افشار نیز در توییتی ضمن ابراز همدری با سیل زدگان، محموله‌ی بزرگی از شیر خشک فاسد و نیمی از درآمد خود از شبکه وهابی را به سیل زدگان اهدا کرد.
 • مهراب قاسم‌خانی و امیر مهدی ژوله برای تسکین دادن به سیل‌زدگان اقدام به اجرای برنامه استندآپ کمدی خواهند کرد.
 • کیمیا علیزاده هنگام خروج از کشور، مدال طلای المپیک خود را برای کمک به سیل‌زدگان اهدا کرد.
 • محمود صادقی با استعفا از خانه ملت، اعلام کرد 4 سال داوطلبانه آب دهان بزهای شهر کهک را پاک خواهد کرد.
 • هانیه توسلی و بازیگران دیگر سگ و گربه‌های خود را تقدیم کودکان سیل زده کردند
 • وریا غفوری کاپیتان استقلال اجازه پوشش صدا و سیما از گِل‌روبی خود در مناطق سیل‌زده را نداد
 • مریم رجوی ضمن اعلام حمایت از هنرمندان و براندازان در حال خدمت، چند شعر و آهنگ برای زمزمه گروهی از طریق نهضت آزادی برای هنرمندان ارسال کرد و خدمات آنها را در سیمای نفاق بازتاب داد. وی همچنین در پیامی خطاب به کانون‌های شورشی اعلام کرد آتش زدن مساجد و بانکها را تعطیل و خود را به کمک سیل‌زدگان برسانند.
 • شاهزاده ربع پهلوی، در واکنشی قهرمانانه ناراحتی خود را از شرایط به وجود آمده اعلام کردند. نامبرده حتی خرس خود را هم اهدا نکرد
 • هشتگ #سلبریتی_فدای_ملت توسط هنرمندان، براندازان و یگان‌های سایبری منافقین و عربستان ترند شد.
 • ترامپ محموله‌ای بزرگ از داروهای بایکوت شده تحریمی را از طریق پهبادهای تروریستی برای سیل زدگان ارسال کرد.

آخرین مطالب