پر بازدیدترین مطالب

جزئیاتی از «عملیات فریب» اصلاحات در انتخابات

 

«عملیات فریب» اصلاحات با محوریت حذف چهره‌های اصلاح طلبان صورت گرفت، ولی همان جریانی که ادعا می‌کرد نمی‌تواند لیست ارائه کند، ۲ لیست مجزا از چهره‌های اصلاح طلب را منتشر کرده است.

طبه گزارش مشرق، چند روز مانده به انتخابات یازدهمین مجلس شورای اسلامی، برخی کنش‌ها در بلوک اصلاح طلبان خبر از یک بازی سیاسی می‌دهد، بازی‌ای که یک سر آن مسئله ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان و سر دیگر آن مسئله آن‌ها با شورای نگهبان در آستانه هر انتخابات است. پیش از آغاز ثبت نام کاندیداتوری یازدهمین دوره انتخابات مجلس، احزاب و تشکل‌های مختلف اصلاح طلب متفقا بر آن بودند که این جریان سیاسی به دلیل عملکرد نامطلوب دولت روحانی و ناکارآمدی فراکسیون امید در مجلس، با ریزش قابل توجهی از بدنه اجتماعی مواجه شده و احتمال آنکه بتواند در رقابت‌های سیاسی پیش رو موفقیتی کسب کند بسیار پایین است.

در این رابطه محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی کارگزاران اعلام کرد که عدم محبوبیت اصلاح‌طلبان در جامعه به خاطر عملکرد دولت است و نمی‌توان این را کتمان کرد. او درباره فراکسیون امید هم گفت که ما در انتخابات مجلس دهم شاهد موقعیت مناسبی بودیم و بخشی از نیروهای اصلاح‌طلبان در لیست قرار گرفته و به مجلس راه پیدا کردند، ولی خروجی و عملکرد مجلسی که با تکرار به مجلس راه پیدا کردند آنچنان ضعیف بود که مطالبات مردم محقق نشد. حتی احزاب رادیکال‌تر اصلاح طلب مثل اتحاد ملت هم به عدم رضایت مردم از اصلاح طلبان اعتراف کردند که دیگر تکرار خاتمی جوابگو نیست و بعید است که مردم نسبت به اصلاح طلبان اقبالی نشان دهند.

 با این حال، به نظر می‌رسد که اصلاح طلبان از همان زبان برنامه‌های دیگری را نیز فعال کردند. چنانکه ماه‌ها قبل از ثبت نام و اعلام نتایج تأیید صلاحیت شدگان حرف و حدیث‌ها درباره انتخابات آزاد و شکل گیری رقابت واقعی را آغاز کردند و تیغ انتقادات را به سمت شورای نگهبان گرفتند. این انتقادات پس از اعلام نتایج تأیید صلاحیت‌ها تبدیل به هجمه شد و اصلاح طلبان که به اعتراف خود انتخابات را از پیش باخته بودند، به بهانه رد صلاحیت‌های فراگیر حمله به حاکمیت را به منظور پیشگیری از شکست سیاسی خود در پیش گرفتند.

 به هر حال پس از اعلام نتایج اولیه تأیید صلاحیت‌ها که از سوی وزارت کشور صورت گرفت، برخی چهره‌های اصلاح طلب حتی نتوانستند از فیلتر دولت عبور کنند و صلاحیت آن‌ها از طرف دولت روحانی احراز نشد، در واقع صلاحیت برخی اصلاح طلبان پیش از رسیدن به شورای نگهبان توسط دولت مورد حمایت آن‌ها رد شد. در ادامه و پس از اعلام نهایی اسامی تأیید صلاحیت شدگان از سوی شورای نگهبان اصلاح طلبان هجمه‌ها علیه شورای نگهبان را به حداکثر رساندند و چهره‌های تندرو مثل مصطفی تاجزاده، سعید حجاریان و آذر منصوری بحث بر سر نظارت استصوابی را مجدداً پیش کشیدند. حتی حزب اتحاد ملت طی نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار همه پرسی درباره نظارت استصوابی شد.

اما ماجرا در پرده دوم جالب‌تر می‌شود، آنجا که اصلاح طلبان پس از داد و فریاد بر سر حاکمیت و هجمه علیه شورای نگهبان اعلام کردند که، چون چهره‌های شاخص این جریان رد صلاحیت شده اند، انتخابات شکل نگرفته و مبتنی بر همین ادعا در قالب شورای عالی سیاست گزاری اصلاح طلبان اعلام کردند که در تهران لیست انتخاباتی نخواهند داشت و با هیچ جریان سیاسی دیگری هم ائتلاف نخواهند کرد.

 اما در کمال تعجب یک هفته مانده به انتخابات غالب احزاب اصلاح طلب یکی پس از دیگری اعلام کردند که لیست انتخاباتی منتشر خواهند کرد. زنگ اول را محمد رضا راه چمنی دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی به صدا درآورد و یک روز پس از اعلام مصوبه شورای عالی سیاست گذاری مبنی بر عدم شرکت در انتخابات، تاکید کرد که ۱۲ حزب اصلاح طلب در حال رایزنی برای انتشار لیست ائتلافی هستند.

 بلافاصله پس از این شورای عالی سیاست گذاری با صدور یک بیانیه به ظاهر علیه این خبر موضع گیری کرد و انتشار هر لیستی با عنوان اصلاح طلبان را قویاً تکذیب کرد. با این حال سایر احزاب اصلاح طلب هم وارد میدان شده و اعلام کردند که لیست انتخاباتی خواهند داد. کارگزاران، مردم سالاری، ندای ایرانیان، حزب اسلامی کار، خانه کارگر و بسیاری از احزاب دیگر رسماً اعلام کردند که لیست انتخاباتی ارائه کرده و صحنه رقابت را ترک نخواهند کرد. در واقع اصلاح طلبان انتخابات را با دست پس می‌زدند و با پا پیش می‌کشیدند تا هم از صحنه سیاسی حذف نشوند و هم ناکارآمدی خود در طول ۶ سال گذشته را بر گرده حاکمیت و شورای نگهبان بگذارند. اما چه زمانی پرده از صحنه آرایی‌های اصلاح طلبان افتاد؟

 ۲۰ بهمن ۹۸، محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران اعلام کرد که این حزب نتوانست لیست ا نتخاباتی ۳۰ نفره را پر کند و احتمالاً این لیست با ۱۵ یا ۱۶ نفر منتشر خواهد شد. ساعاتی بعد، این عدد در اظهارات کارگزارانی‌ها به ۲۰ نفر رسید و در نهایت ۲۵ بهمن ماه لیست ۳۰ نفره کارگزاران به سرلیستی مجید انصاری منتشر شد.

 اما این پایان کار اصلاح طلبان نبود؛ به فاصله ۲۴ ساعت لیست ۳۰ نفره ۸ حزب اصلاح طلب این بار هم با سرلیستی مجید انصاری در رسانه‌ها دست به دست شد و ندای ایرانیان هم اعلام کرد که در حال تنظیم یک لیست دیگر است. در واقع اصلاح طلبان که ابتدا حرف از رد صلاحیت همه نیروهای خود می‌زدند و بعد از آن خبر از لیست‌های نصفه و نیمه می‌دادند، به یک باره نه یک لیست، بلکه دو فهرست ۳۰ نفره انتخاباتی منتشر کردند. حتی رئیس شورای عالی سیاست گزاری هم اعلام کرد که فهرست انتخاباتی منتشر خواهد کرد. معلوم نیست جریانی که ادعا می‌کرد همه نامزدهای آن رد صلاحیت شده اند و آنقدر با فقر نیرو مواجه شده که نمی‌تواند فهرست انتخاباتی منتشر کند، به یک باره چطور به دو و حتی سه لیست رسمی و چندین لیست غیر رسمی در تهران رسیده است؟

 مجموعه این اتفاقات نشان می‌دهد که همه اقدامات اصلاح طلبان یک برنامه از پیش تعیین شده بود، اقداماتی که هدف اولیه آن ترمیم بخشی از بدنه اجتماعی و جبران آبروی بر باد رفته اصلاح طلبان و هدف دوم آن عدم مسئولیت پذیری در برابر ناکارآمدی‌های ۶ سال اخیر بوده است. بر این اساس، به نظر می‌رسد با وجود لیست‌های انتخاباتی که از سوی اصلاح طلبان منتشر شده و فهرست‌هایی که جریان اصولگرایی ارائه کرده است، دوم اسفند ماه امسال شاهد یک رقابت تمام عیار میان جریان‌های سیاسی خواهیم بود و خروجی این رقابت نیز یک مجلس قوی متشکل از جریان‌های متکثر سیاسی خواهد بود.

منبع ؛ مهر

مقام فرانسوی پیش‌بینی کرد انگلیس و اروپا یکدیگر را خواهند درید!

وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه می‌گوید پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، به علت اصرار دو طرف بر منافع خود، در آینده شاهد آن خواهیم بود که طرفین همدیگر را دو نیم کنند!

بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، شروع دردسرهای کشورهای اروپایی خواهد بود. این دردسرها از حوزه‌های اقتصادی تا مسائل امنیتی گسترش خواهند یافت. این بار نوبت به «ژان‌ایو لو دریان»، وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه رسید که راجع به تبعات این رویداد به اروپایی‌ها هشدار دهد. او خطاب به انگلیسی‌ها گفته پس از برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) معاملات تجاری برای این کشور با سختی بیشتری مواجه خواهد شد. او همچنین پیش‌بینی کرده، از آن‌جا که هر دو طرف این معاملات به فکر منافع خود هستند، «یکدیگر را از وسط دو نیم» کرده و بدرند!
«ژان-ایو لو دریان» این را هم گفته که برای انگلیس رسیدن به توافق تجاری آزاد تا پایان سال جاری مسئله‌ای دشوار خواهد بود. این در حالی است که دولت انگلیس پیش از این گفته بود به دنبال توافقی است که «همکاری دوستانه‌ای بین دو طرف آن برقرار باشد.»
جدایی اسکاتلند
البته آنچه گفته شد، تنها نتایج برگزیت نیست. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «جانا چری» نماینده حزب ملی اسکاتلند در یک سخنرانی در دانشگاه ادینبورو به تشریح استراتژی این حزب برای آینده اسکاتلند پرداخته و گفته تنها راه بازگشت به اتحادیه اروپا استقلال این کشور از «بریتانیا» است: «روند برگزیت محدودیت‌های این انحراف را روشن کرده است و همه ریشه‌های باقی ماندن پادشاهی متحده در اتحادیه اروپا فرو ریخته است و تنها بنیان برای بازگشت به اتحادیه اروپا استقلال اسکاتلند است.»..

مجلسی میخواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد رهبر انقلاب، در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
 انتخابات خنثی‌کننده‌ی بسیاری از نیّتهای شومی است که آمریکایی‌ها در ذهن دارند، و صهیونیست‌ها در دل دارند علیه کشور.

 این #انتخابات بدل‌‌فنّ مکر و کید دشمنان ایران است؛ یک نمونه‌ای است از همان حضور به‌هنگامی که عرض کردیم خدا به آن برکت میدهد.

 اینجا هم حضور در پای صندوق انتخابات، به توفیق الهی مایه‌ی برکت خواهد بود. اگر خوب انجام بدهیم کارمان را، ممکن است تأثیرِ تحوّل‌آفرین داشته باشد.

 ما مکرّر عرض کردیم ایران باید قوی بشود؛ اگر قوی بشود، دشمن مأیوس میشود، توطئه‌های دشمن در نطفه خفه میشود و به نتیجه نمیرسد. یکی از مصادیق قوی‌شدن همین است که یک مجلس قوی داشته باشیم؛ مجلسی که در مقابل توطئه‌های دشمن، با وضع قوانین لازم، با هدایت دولتها به سمت مطلوب، بتواند کشور را مصونیّت ببخشد؛ یک #مجلس_قوی این جوری است.

 هرچه حضور مردم در پای صندوقها بیشتر باشد، مجلس قوی‌تر است. البتّه این یک رُکنش است. ۹۸/۱۱/۲۹

فهرست کاندیداهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در تهران نهایی شد +‌ اسامی


فهرست کاندیداهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در تهران نهایی شد +‌ اسامی

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،‌ محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای نهایی شدن فهرست این شورا در حوزه انتخابیه تهران گفت: فهرست ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای حوزه انتخابیه تهران بعد از طی فرآیندی چند ماهه، مصاحبه های تخصصی، برگزاری مجمع عمومی و بررسی های کارشناسی آماده انتشار شد.

سخنگوی ائتلاف نیروهای انقلاب با تاکید بر اینکه لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با هدف تشکیل مجلسی قوی و کارآمد تهیه شده است، تصریح کرد: نام این لیست همانطور که اعلام شد "ایران سربلند" است که مهم ترین رویکرد آن "نجات اقتصاد ایران" خواهد بود.

بر اساس اعلام سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب لیست نهایی و قطعی این شورا برای حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس به شرح زیر است: 

1- محمدباقر قالیباف
2-سیدمصطفی آقامیرسلیم
3-سیدمحمد آقامیری
4-عزت الله اکبری تالار پشتی
5-زهره الهیان 
6-محسن پیرهادی
7-سیدرضا تقوی
8-مجتبی توانگر
9-مجتبی ثابتی
10-عاطفه خادمی
11-سیداحسان خاندوزی
12-سیدمحسن دهنوی
13-مجتبی رضاخواه
14-سمیه رفیعی
15-فاطمه رهبر
16-عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی
17-مصطفی زمانیان
18-اقبال شاکری
19-مالک شریعتی نیاسر
20-مهدی شریفیان
21-علی شمسی پور
22-ابوالفضل عموئی
23-فاطمه قاسم پور
24-سیدنظام الدین موسوی
25-الیاس نادران
26-احمد نادری
27-سید محمود نبویان
28-سوده نجفی
29-کیومرث هاشمی
30-سیدعلی یزدیخواه

آخرین تلاش‌ها برای وحدت/ پیشنهاد ۲۹+۱ هم نتیجه نداد/ اصولگرایان با ۲ لیست می‌آیند


آخرین تلاش‌ها برای وحدت/ پیشنهاد ۲۹+۱ هم نتیجه نداد/ اصولگرایان با ۲ لیست می‌آیند

آخرین پیشنهاد قالیباف برای وحدت نیز رد شد و در نهایت اصولگراها با دو لیست به صحنه انتخابات مجلس یازدهم وارد می‌شوند.

بعد از چندین جلسه و پیشنهادهای مختلف در نهایت اصولگرایان با ۲ لیست به انتخابات وارد می شود. این درحالی است که واپسین تلاش های برای وحدت لیست ائتلاف تهران با جبهه پایداری به نتیجه نرسید.

بعد از انتشار لیست اولیه ائتلاف اصولگرایان، محمدباقر قالیباف اعلام کرد به جهت شرایط اقتصادی کشور لازم است تعداد نامزدهای اقتصادی در لیست بیشتر شود و لذا ائتلاف اصولگراها، مجددا با ترکیب 9 نفره وارد شور و تصحیح لیست قبلی شد.

در همین فاصله حجت الاسلام آقاتهرانی در مصاحبه ای اعلام کرد که جبهه پایداری حاضر است بر سر اصول مشترک و شاخص های اصولی با ائتلاف به وحدت برسد و در اینصورت از انتشار لیست مجزا خودداری خواهند کرد. پیرو این مصاحبه قالیباف در یک توئیت از این موضع استقبال و اعلام کرد که لیست ائتلاف هنوز نهایی نشده است و برای وحدت آماده مذاکره ایم.

یک عضو جلسه به خبرنگار فارس گفت: در جریان مذاکره، درخواست اصلی آقایان آقاتهرانی و محصولی برای ارائه فهرست مشترک حذف قالیباف از فهرست نهایی بود.

حدادعادل با این پیشنهاد مخالفت می کند و پیشنهاد دیگری می دهد که درصورت لیست مشترک، ائتلاف با سرلیستی قالیباف منتشر شود و پایداری با سرلیستی آقاتهرانی که این پیشنهاد نیز از سوی محصولی و آقاتهرانی رد می شود.

در ادامه محمدباقر قالیباف پیشنهاد دیگری می دهد و اعلام می کند حاضر است از لیست کناره گیری کند و به صورت مستقل و منفرد در انتخابات شرکت کند. لیست جبهه انقلاب نیز 29 نفره منتشر شود که این نیز مورد موافقت ائتلاف قرار نمی گیرد و در نهایت نتیجه این می شود که اصولگرایان در انتخابات 98 با ۲ فهرست شرکت می کند.

ساعتی قبل فهرست نهایی جبهه پایداری در تهران منتشر شد و ائتلاف نیروهای انقلاب نیز قرار است تا ساعاتی دیگر فهرست نهایی خود را اعلام کنند.

آخرین مطالب