پر بازدیدترین مطالب

هشت حسن خلق پیامبر(ص) در کلام امام حسن مجتبی(ع)امام حسن علیه السلام در کلامی گهربار هشت فقره از حسن خلق جد بزرگوارشان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را بیان فرموده‌اند.

سخن آشنا- امام حسن مجتبی علیه السلام: رسول اکرم صلی الله علیه و آله (در نظرها) با شکوه و بزرگوار بودند…

سخنانی کوتاه، جامع و بی چونو چرا می‌گفتند بدون کم و زیاد

نرم خو و مهربان بودند

در حق کسی ظلم نمی‌کردند

کسی را خوار نمی‌شمردند

نعمت را اگر چه کم بود، بزرگ می‌دانستند و چیزی از آن را نکوهش نمی‌کردند

از مزه غذا نه بد می‌گفتند و نه تعریف می‌کردند

دنیا و آنچه به آن مرتبط است ایشان را خشمگین نمی‌ساخت

و هرگاه حقی ضایع می‌شد، احدی راملاحظه نمی‌کردند و چیزی باعث رفع خشمشان نمی‌شد، تا آن که حق را حاکم سازند.

متن حدیث:

امام حسن مجتبی علیه السلام: کانَ رَسولُ اللّه صلی الله علیه و آله فَخْما مُفَخَّما… یَتَکَلَّمُ بِجَوامِعِ الکَلِ مِفَصْلاً لا فُضولَ فیهِ و لا تَقصیرَ. دمثا، لَیْسَ بِالجافی و لا بِالْمَهینِ تَعظُمُ عِنْدَهُ النِّعْمَةُ و اِنْ دَقَّت لا یَذُمُّ مِنها شَیئا غَیْرَ اَنَّهُ کانَ لا یَذُمُّ ذَواقا و لا یَمدَحُهُ و لا تُغضِبُهُ الدُّنْیا و ما کانَ لَها، فَاِذا تُعوطیَ الحَقّ لَم یَعْرِفهُ اَحَدٌ، و لَم یَقُمْ لِغَضَبِهِ شَی ءٌ حَتّی یَنتَصِرَ لَهُ…

"عیون اخبارالرضا، جلد ۲، صفحه ۲۸۳"منبع:مشرق

چرا امام مجتبی (ع) "حسن" نامیده شد؟


رسول گرامی اسلام (ص) در حدیثی به وجه تسمیه نام امام حسن (ع) اشاره کرده است.

به گزارش سخن آشنا، امروز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت و پانزدهم ماه مبارک رمضان مصادف با سالروز ولادت با سعادت دومین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام حسن مجتبی (ع) است. وجود مقدس امام مجتبی (ع) آنقدر نزد پیامبر اکرم (ص) دارای شأن و منزلت است که آن حضرت ایشان را میوه دل خود نامید و فرمود: هر کس او را بیازارد مرا آزرده و هرکه مرا بیازارد خدا را آزرده است «إبْنِی وَ ثَمَرهُ فُؤادِی مَنْ آذی هذا فَقَدْ آذانیِ وَ مَنه آذانیِ ف‌َقَدْ آذَی اللهُ» (احقاق الحق ج ۱۱، ص ۶۳).


یکی از نکات جالبی که در نام‌گذاری هر یک از ائمه معصومین (ع) وجود دارد، این است که خودِ خداوند متعال اسامی مبارکی را برای آن بزرگواران برگزیده است. به عنوان مثال، آن روز که امام حسن (علیه‌السّلام) متولد شد حضرت جبرئیل (علیه‌السّلام) بر حضرت رسول (ص) فرود آمد و گفت: «ای محمد! پروردگار عالم به تو سلام رساند و می‌فرمود که علی (علیه‌السّلام) برای تو به منزله هارون برای موسی است اما بعد تو نبّی نیست پس مسمّی کن این پسر خود را به نام پسر هارون، که فرزندان هارون: شبّر و شبّیر یعنی حسن و حسین نام داشتند (عبقات الأنوار فی إمامة الأئمة الأطهار، ج‏ ۱۱).

حضرت رسول‎ الله (ص) در وجه تسمیه «حسن» فرمود: «سُمِّیَ الحَسَنُ، حَسَناً لِأنّ بإحسانِ اللهِ قامتِ السّمواتُ والأرَض؛ حسن، حسن نامیده شد به خاطر اینکه با «احسان» خداوند آسمان‌ها و زمین‎ برپا شد».

طبق نظر لغویون، احسان از ریشه حُسن (مصدر و اسم مصدر) در مقابل سوء و نیز قُبح به کار رفته است. بنابراین خداوند حُسن آسمان‏‌ها و زمین را به واسطه اسم «احسان» خود شکل داده و خداوند این حُسن را به امام حسن مجتبی (ع) انتساب داده است، لذا می‌‏توان گفت یکی از افعال امام حسن مجتبی (ع) به عنوان خلیفه خداوند، مجرای حُسن بخشیدن به آسمان‌ها و زمین بوده است.

منبع: تسنیم

سخن امام حسن(ع) درباره تمسک به قرآنامام حسن علیه‌السلام فرمودند: به یقین بدانید که شما هرگز تقوا را نشناسید تا آن که صفت هدایت را بشناسید و هرگز به پیمان قرآن تمسّک پیدا نمی‌کنید تا کسانی را که دورش انداختند بشناسید.

سخن آشنا - امام حسن مجتبی علیه‌السلام:

به یقین بدانید که شما هرگز تقوا را نشناسید تا آن که صفت هدایت را بشناسید.

و هرگز به پیمان قرآن تمسّک پیدا نمی‌کنید تا کسانی را که دورش انداختند بشناسید.

و هرگز قرآن را چنان که شایسته تلاوت است تلاوت نمی‌کنید تا آنها را که تحریفش کردند بشناسید.

هر گاه این را شناختید، بدعت‌ها و بر خود بستن‌ها را خواهید شناخت و دروغ بر خدا و تحریف را خواهید دانست.
و خواهید دید که آن که اهل هوی است چگونه سقوط خواهد کرد.

متن حدیث:

وَ اعْلَمُوا عِلْمًا یقینًا أَنَّکُمْ لَنْ تَعْرِفُوا التُّقی حَتّی تَعْرِفُوا صِفَةَ الْهُدی، وَ لَنْ تُمَسِّکُوا بِمیثاقِ الْکِتابِ حَتّی تَعْرِفُوا الَّذی نَبَذَهُ وَ لَنْ تَتْلُوَا الْکِتابَ حَقَّ تِلاوَتِهِ حَتّی تَعْرِفُوا الَّذی حَرَّفَهُ، فَإِذا عَرَفْتُمْ ذلِکَ عَرَفْتُمُ الْبِدَعَ وَ التَّکَلُّفَ وَ رَأَیتُمْ الْفِرْیةَ عَلَی اللّهِ وَ التَّحْریفَ وَ رَأَیتُمْ کَیفَ یهْوی مَنْ یهْوی.

"تحف العقول، صفحه ۲۲۷"
منبع:مشرق

دوای درد!(گفت و شنود)

 

 

گفت: مگر ترامپ ۴۷۰ میلیارد دلار از آل‌سعود نگرفته بود که در مقابل نیروهای مقاومت از عربستان دفاع کند؟!
گفتم: بر منکرش لعنت! البته فقط یک قلمش
۴۷۰ میلیارد دلار بود. حالا مگه چی شده؟!
گفت: دیگه می‌خواستی چی بشه؟ اینهمه پول بی‌زبون رو از آل‌سعود بدبخت و بیچاره و فلک‌زده و مادر مرده و... گرفتند که مراقبش باشند، اما در انفجارهای فجیره و ینبوع و سایر مراکز حساس و استراتژیک عربستان، هیچ غلطی نتوانستند بکنند و فقط نگاه کردند!
گفتم: فالگیر شیادی وارد یک روستا شد و دید اهل روستا‌ گریان و پریشانند. علت را پرسید، گفتند؛ کدخدا در بستر مرگ است. دوره‌گرد گفت؛ دوای دردش پیش من است! اتاق را خلوت کنید و انواع غذاهای خوش طعم و لذیذ فراهم آورید و... اهل روستا چنان کردند که گفته بود ولی روز بعد که
درِ اتاق گشودند، کدخدا را مرده یافتند، از فالگیر پرسیدند، این چه مداوا بود؟! گفت؛ اگر این مداوا نکرده بودم، من هم از گرسنگی مرده بودم!
منبع:کیهان

شیرمردی از سپاه پاسداران که تن دشمن را می‌لرزاند + عکس


شهید املاکی جانش را در طبق اخلاص گذاشت تا بتواند از ولایت و کیان ایران اسلامی دفاع کند و در مناطق عملیاتی حضور داشته باشد.

شیرمردی از سپاه پاسداران که تن دشمن را می‌لرزاند
به گزارش  سخن آشنا،سردار حسین املاکی لاله‌ای است که درنهم فروردین ماه از روز‌های زیبای بهار در دوران جنگ و درگیری ایران با دشمن بعثی در ارتفاعات بانی بنوک در دل این کوه روئید. شکفتنش با شهادت زیبایش در فصل بهار آن‌قدر باشکوه بوده که عطر دل انگیزش با برپایی مجلس یادبود هر ساله فضای استان گیلان را پرمی‌کند. شهید املاکی در شهر کومله به دنیا آمد. این شهر در شهرستان لنگرود بسیار زیبا و باصفاست. در بهار شکوفه‌های درختانش فضا را بسیار زیبا جلوه می‌دهد. ریختن شکوفه‌ها زیر پای درختان با نسیم بهاری دیدنی است.

 

شهید املاکی سال‌هاست مفقود‌الاثر است. تنها قبری به یادش در شهرش بنا شده تا عاشقان کویش از این طریق بهتر و ملموستر بتوانند با او ارتباط معنوی برقرار کنند. او دلش بهاری بود و بهار را برای پرواز انتخاب کرد. آن‌قدر خاطرات خوب و زیبا از خود در ذهن‌ها به یادگار گذاشت که هر صاحب دلی را به وجد می‌آورد. آشنا شدن با او دل آدم را زنده‌تر و شاداب‌تر می‌کند. چون وجودش پر از ایمان به پروردگارش بود.

 

عضو سپاه پاسداران انقلاب بود؛ هیبت خاصی داشت و شجاعتش بی‌نظیر بود. طوری که به گفته اطرافیانش اشرار از شنیدن نامش می‌ترسیدند. این ابهت و هیبت علوی تا آنجا بزرگش کرد که در جبهه‌های حق علیه باطل نیز حتی بعثی‌ها از او می‌ترسیدند؛ از اسرایی که دستگیر می‌کردند سراغش را می‌گرفتند که آیا خبری از او دارند؟

دلش به مانند لباسش خاکی بود. زمانی که به او پست فرماندهی دادند در جمع اعلام کرد مرا به عنوان فرمانده صدا نزنید! از کمک به دیگران دریغ نمی‌کرد. بدون اینکه خودش را معرفی کند به افرادی که نیاز به کمک داشتند کمک می‌کرد. بعدا می‌فهمیدند فردی که به آن‌ها کمک کرده خود شهید املاکی بوده! این حس نوعدوستی و صمیمیت تا آنجا او را کشاند که حاضر شد از جانش بگذرد. ایثاری از این بالاتر؟! طوری که ماسک صورتش را داد به بسیجی همراهش! این ایثار مطمئنا از ایمان قلبی‌اش سرچشمه گرفت. آدم تا وقتی خالصانه برای خدا گام بردارد خداهم بزرگش می‌کند. از خاک به افلاک می‌رسد.

به قول فرمایش مقام معظم رهبری «قهرمان» می‌شود. واقعا قهرمان شدن به راحتی به دست نمی‌آید. ولی اگر دلت پاک بود و فکرت خدایی، راحت می‌توانی قهرمان شوی.

اصلا خدا زمینه‌های بزرگ شدنت را فراهم می‌کند. چون خودت استعدادش را داری و برایش گام برمی‌داری. یکی از رزمندگان می‌گوید پس از مفقود شدن شهید، مادرش بی‌تاب برگشتنش می‌شود. شبی در عالم خواب می‌بیند شهید آمده کنارش به مادرش می‌گوید من با امام حسین (ع) بودم ایشان به من فرمودند بیایم! مادر که متوجه این قضیه می‌شود دیگر هیچ‌وقت آرزو نمی‌کند او برگردد. به اصطلاح وقتی فهمید شهید در بهترین جایگاه قرارگرفته دلش آرام می‌گیرد. آری مردان خدا این طور حسینی می‌شوند. حسینی زندگی می‌کنند و حسینی می‌میرند و درنهایت همنشین امام حسین علیه‌السلام می‌شوند.

آمریکا سپاه را تروریست نامیده؛ اگر این پاسداران و سپاهیان که نمونه‌ای از عضوش را توصیف کردیم تروریست هستند پس بعد از مرگشان در کنار امام حسین چه کار می‌کنند؟ هنوز هم پاسدارانی داریم که شیرمردند مثل سردار سلیمانی‌ها و یا گمنامند. دشمن بخوبی فهمیده عناصر خالص در سپاه و بسیج فراوانند. به خاطر همین کل این مجموعه را هدف قرار داده. دشمن بزرگ بداند هرچه قدر ما را درتنگنا قرار دهد ما بیشتر رشد می‌کنیم. چنانکه رزمندگان ما در ۸ سال دفاع مقدس در تنگنا بودند. کشور‌های مختلفی با ایران در جنگ بودند، ولی به یاری خدا و کمک خاندان پیامبر، پیروز و سربلند شدند. خون غیرت، شجاعت و استکبارستیزی همان شیر‌مردان تا ابد در رگ‌های ایرانی باقی خواهد ماند. به امید ظهور بهترین پاسدار دین و درهم کوبنده دشمنان از سراسر گیتی.

منبع: روزنامه کیهان

آخرین مطالب