پر بازدیدترین مطالب

هراس افکنی رسانه‌ای به شیوه آمریکایی‌ها

مقایسه شرایط  آنفلوانزا و  کرونا ویروس به وضوح نشان می‌دهد، کرونا ویروس بیش از اینکه یک ویروس کشنده  فردی باشد، یک ویروس  سیاسی برای سیاه جلوه دادن فضای کشورهای درگیر با این ویروس است.

 در این باره خانم هوآ، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به رفتارهای دولت آمریکا نسبت به رفتار با مسافران چینی گفته است: «آمریکا واکنش بیش از حد از خود بروز داده و برخلاف توصیه‌های  سازمان جهانی بهداشت عمل کرده است که موجب هراس افکنی شده است.»

بررسی اتفاق‌های چند روز اخیر در فضای جامعه نیز اثرات واکنش بیش از حد و هراس افکنی رسانه‌های آمریکایی-اسرائیلی چون بی‌بی سی، ایران اینترنشنال و... را به خوبی نشان می‌دهد.

با این حال، بدون شک همانطور که سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز تاکید کرده است،  کرونا نیز به مانند  آنفلوانزا قطعا مهار خواهد شد.

 به طور قطع از این پس با همکاری مردم در رعایت موارد بهداشتی و پیگیری کردن اخبار از طریق وزارت بهداشت و رسانه‌های داخلی و همچنین اقدام‌های جدی و پیگیرانه مسئولان می‌توان  کرونا ویروس جدید را نیز مهار کرد.

 اگر چه ممکن است این ویروس به دلیل نبود راه درمانی مشخص به مانند  آنفلوانزا شیوع پیدا کند اما مطمئنا با توجه به سابقه پشت سر گذاشتن ویروس‌هایی چون  آنفلوانزا می‌توان با آن نیز مقابله کرد.

در همین باره برخی از اقدام‌های پیشگیری‌کننده در حال انجام است، از جمله اینکه دانشگاه‌های استان‌های قم و مرکزی و همچنین مدارس این دو استان به مدت یک هفته تعطیل اعلام شده‌اند. از دیگر سو طبق اعلام رئیس‌هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران تمام تولیدات ماسک‌های شرکت‌های ایرانی خریداری می‌شوند و به همراه محلول‌های شوینده به صورت  رایگان از طریق خانه‌های بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت، پایگاه‌های سلامت و واحدهای بهداشتی با اولویت استان‌هایی که  کرونا ویروس در آنها شناسایی شده است در بین مردم توزیع می‌شود.

 بررسی آمارهای مرتبط با ویروس  آنفلوانزا در پنج ماه اخیر نشان می‌دهد برخلاف سکوت رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های  آمریکایی اسرائیلی، این ویروس در کشور آمریکا میزان ابتلا و مرگ و میر چشم گیری داشته است! بر اساس برآوردهای مرکز کنترل و پیشگیری از امراض ایالات متحده، در فصل شیوع  آنفلوانزا که از 29 سپتامبر آغاز شده تا 15 فوریه (حدود چهار ماه و نیم)، این ویروس حداقل 29 میلیون مورد ابتلا، 280 هزار مورد بستری در بیمارستان و 16 هزار مورد مرگ و میر در آمریکا به جای گذاشته است!

حال آنکه تلفات  کرونا در چین با وجود جمعیت چند برابری نسبت به آمریکا چندین برابر کمتر از موارد فوتی بر اثر  آنفلوآنزا در ایالات متحده است.

علاوه‌بر این همان‌طور که قبل‌تر گفته شد، ویروس  آنفلوانزا در هر سال جان حدود 650 هزار نفر در سرتاسر دنیا را می‌گیرد. با این شرایط چرایی سکوت برخی از رسانه‌های معلوم‌الحال در پوشش اخبار مرتبط با آنفلوانزا و اپیدمی آن در آمریکا جای تامل و بررسی دارد.

آخرین مطالب