پر بازدیدترین مطالب

آن سوی ماجرای حمله به آرامکو

 

آرامکو یکی از بزرگ ترین شرکت های نفتی جهان است به طوری که بر پایه نظر کارشناسان حوزه نفتی، جهان امروز بدون نفت آرامکو بی معناست و بازارهای انرژی جهان یکی از مشتری های اصلی این شرکت هستند.

آن سوی ماجرای حمله به آرامکو

به گزارش افکارنیوز،  آرامکو یکی از بزرگ ترین شرکت های نفتی جهان است به طوری که بر پایه نظر کارشناسان حوزه نفتی، جهان امروز بدون نفت آرامکو بی معناست و بازارهای انرژی جهان یکی از مشتری های اصلی این شرکت هستند.

اخبار سیاسی- شرکتی که سلطنتی است و تحت مدیریت خاندان سعودی اداره می شود و در واقع وظیفه عابربانک این خانواده سلطنتی را بازی می کند. بارها مواضع سیاسی و اقتصادی این شرکت به جنجال خبری تبدیل شد اما پیش از حمله پهپادی انصار ا... آرامکو هیچ گاه به عنوان یک تحلیل نظامی و امنیتی مورد توجه مطبوعات قرار نمی گرفت. با حمله پهپادی انصار ا... به آرامکو نگاه ها به این شرکت  بازگشته و تحلیل های گوناگونی منتشر شده است. با این حال نگاه مجدد به این حادثه از جهت دیگر اهمیت ویژه ای دارد.

۱. انصار ا... به وعده عمل کرد. این گروه نشان داد نه تنها از حیات سیاسی یمن قابل حذف نیستند بلکه روز به روز با استفاده از توان داخلی به قدرتی دست یافته که می توان از آن به عنوان توان بازدارنده داخلی یاد کرد‌. حمله به آرامکو از چند منظر اهمیت راهبردی دارد. از یک سو انصار ا... به وعده پاسخ متقابل و همتراز عمل کرد و از سوی دیگر نشان داد دستش برای اهداف سراسری و پر هزینه علیه ریاض باز است. بر خلاف انتظار روز اول عربستان این حمله با توان داخلی یمنی ها انجام شد و مقاومت در یمن به سطحی از توانایی دست یافت که توانست نیمی از بازار نفت صادراتی سعودی ها را از کار بیندازد. در کنار این موارد انصار ا... و ارتش یمن نشان دادند درباره حوادث جنوب این کشور بی تفاوت نیستند و اگر امارات بخواهد اقدامات ناشیانه خود را ادامه دهد حتما ابوظبی و دبی هدف بعدی است‌. کما این که مقامات یمنی بارها اعلام کردند در صورت ادامه سیاست های مداخله جویانه  امارات، قطعا این کشور در امان نخواهد بود . پیشتر هم  خبرگزاری آناتولی با افشای متن جلسه مقامات اماراتی نگرانی و دلهره آنان را در برابر یمن منتشر ساخت که جنجال زیادی برپا کرد. به نظر می رسد در این حمله علاوه بر اقدامات متقابل درخصوص سیاست های بن سلمان توسط یمنی ها، انصار ا... پیامی واضح به امارات فرستاد و نشان داد در مقابل تمامیت ارضی این کشور با احدی مذاکره نمی کند‌ و آینده یمن فقط یمنی - یمنی است.

۲. این حمله یک دستاورد اطلاعاتی و امنیتی ویژه در تاریخ یک صد سال اخیر یمن است. یمنی ها در پرونده اخیر با استفاده از عناصر نفوذی در خاک عربستان، این عملیات را اجرا کردند که برای سعودی ها سنگین تمام شد. آن ها با استفاده از قدرت اطلاعاتی ضمن از کار انداختن سیستم پدافندی این شرکت، پهپادهای خود را از خاک عربستان علیه آرامکو به پرواز در آوردند و اهداف مد نظر را در شرکت آرامکو نابود ساختند. به کارگیری انصار ا... از بیش از یک میلیون یمنی در خاک عربستان در کنار هزاران معترض خاندان سعودی و ارتشی های آزاد شده این کشور در شبه جزیره، دستاوردی است که سعودی ها باور نمی کنند و احساس می کنند استفاده از چنین توانی در اندازه انصار ا... نیست در حالی که انصار ا... نشان داد بهترین بازیگر برای به کارگیری بازیگران دیگر در شبه جزیره است. در چنین شرایطی و برای جلوگیری از سطح آسیب پذیری سعودی ها مجبور شدند  به دروغ حمله پهپادی را از خاک عراق اعلام و جنجال جدید بر پا کنند. این در حالی است که یمنی ها پیشتر برد موشکی و پهپادی خود را به عربستان نشان دادند و بیان کردند برای زدن آرامکو و اهداف اقتصادی عربستان هیچ تردیدی ندارند. چندی قبل هم وزیر دفاع یمن با بازدید از نیروهای مستقر در خاک عربستان به آن ها وعده نبرد در میدان جدید داده بود که این وعده عملی شد.

۳. یمنی ها در حمله اخیر توانستند معادلات آمریکا را در منطقه به هم بریزند. آمریکایی ها روی نفت و میزان صادرات آرامکو حساب باز کرده بودند و تصور می کردند می توانند با استفاده از سطح تولید آرامکو بر تهران و محور مقاومت فشار بیاورند. پیشتر مقامات مقاومت اعلام کردند در صورت بروز هر جنگی علیه تهران در کنار آن ها می مانند و از حمایت تهران دست بر نخواهند داشت. با این حال آمریکایی ها پس از حمله آرامکو جنجال جدیدی راه انداختند و کشورهایی چون عراق و ایران را در این حمله متهم کردند. عملیات صورت گرفته بر پایه اطلاعات خود آمریکایی ها بر توان یمنی استوار بوده و امکان دخالت ایران در این عملیات به دلیل اشراف و رصد ۲۴ ساعته ماهواره‌ای و پایش مرزی یمن وجود ندارد‌. در واقع جنجال جدید برای طرح مجدد بالا بودن سطح آسیب پذیری توان سلاح های پدافندی آمریکاست. کما این که با سرنگون شدن پهپاد آمریکایی در خلیج فارس، بسیاری از مشتری های آمریکایی ها قرارداد خود را لغو کردند یا تغییر دادند و از این منظر سطح خریدو فروش قراردادهای تسلیحاتی آمریکا با چالش جدی مواجه شد. فراموش نشود فروشندگان و تولید کنندگان تسلیحات در آمریکا بزرگ ترین حامی ترامپ هستند و از دست دادن آن ها می تواند ترامپ را برای انتخابات بعدی سرنگون کند و جمهوری خواهان را از کرسی ریاست جمهوری آمریکا برای حداقل چهار سال دور سازد. از سوی دیگر توان انصار ا... نیز در این عملیات مشخص شد و واشنگتن حاضر نیست این توان به عنوان یک توان بومی توسط رسانه ها مورد توجه و تحلیل قرار گیرد. گروهی که آمریکایی ها آن ها را شبه نظامی و کوچک بر می‌شمردند و حتی توان مبارزه کلاسیک نداشتند به جایی رسیده که بزرگ ترین سامانه پدافندی آمریکایی را در عربستان از کار انداخته و منافع اقتصادی و امنیتی کاخ سفید را تهدید می کند

اخبار ویژه

ترکان: دولت و مجلس هم مثل رئیسی را می‌خواهد

مشاور سابق رئیس‌جمهور می‌گوید باید در مجلس و دولت هم شخصی ضدفساد مانند رئیسی داشته باشیم.

«اکبر ‌ترکان» به روزنامه ایران گفت: «در چند وقت اخیر و با ورود آقای رئیسی به قوه قضائیه مقابله با فساد جان‌گرفته است و نقطه امیدواری اینجاست مقاماتی که مرتکب فساد درون سیستم شده‌اند، درحال شناسایی هستند و من از این موضوع که آقای رئیسی در برخورد با فساد جدی هستند بسیار خشنودم. ایشان مبارزه با فساد را از لایه‌های بالای قوه قضائیه آغاز کردند. با این شیوه می‌توان تا حدودی جلوی رانت‌خواری را گرفت. هرچند که در حال حاضر فساد بسیار گسترده شده و در هر سه قوه رخنه کرده است. باید در هر قوه فردی مانند آقای رئیسی حضور داشته باشد که با فساد برخورد کند».

ترکان در ادامه گفت: «در زمان وزارت آقای طیب‌نیا سیستم‌های مدرن نرم‌افزاری برای کنترل گمرک، بنادر، انبارداری و حساب‌ها به قیمت ۷۰۰ میلیارد تومان خریداری شد که متأسفانه با رفتن ایشان متوقف شده است. اگر این سیستم فعال شود هیچ فردی نمی‌تواند خطا کند. این اقدام یکی از همان ابزارهای کنترلی است که می‌تواند جلوی فساد را بگیرد. من از وزیر جدید دارایی می‌خواهم که مسیر و سیستم آقای طیب‌نیا را ادامه بدهد. نباید با رفتن آقای طیب‌نیا این سیستم و این روش متوقف شود».

وی تأکید کرد: «رانت‌خواری یک موضوع است و تعبیه کردن رانت یک موضوع دیگر. همه می‌دانیم که رانت توسط دولت‌ها تعبیه می‌شود. در بررسی این موضوع نباید انگشت اتهام را به سوی سرمایه‌داران گرفت چرا که رانت‌جویی شغل سرمایه‌داران و جزو طبیعت آنهاست در واقع آنچه باید مورد مراقبت و مواظبت باشد تعبیه کردن رانت توسط دولت‌هاست. آن‌هایی که رانت را تعبیه می‌کنند فساد را می‌سازند».

تورم و بیکاری را سر سفره کارگران گذاشتند حالا مرثیه عدالت سر می‌دهند

حزب کارگزاران سازندگی در بیانیه‌ای به بهانه چالش‌های کارگری نوشت: راه عدالت از توسعه می‌گذرد.

در بیانیه این حزب که در روزنامه سازندگی منتشر شد، ضمن ادعای حمایت از چند کارگر هفت‌تپه که حکم اولیه برای آنها صادر شده بود و دستور بررسی مجدد داده شد، آمده است: صدور احکام حبس برای تعدادی از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به واکنش‌های اجتماعی منتقدانه‌ای انجامیده است که با توجه به حساسیت‌های اجتماعی و امنیتی به‌خصوص در استان خوزستان و جامعه کارگری کشور باید هوشمندانه و به دور از هیجان‌زدگی با آن برخورد کرد. به نظر ما رویکرد صرفا امنیتی و قضایی از یک سو و رویکرد صرفاً اجتماعی و حقوق بشری در دیگر سو برای فهم این چالش‌ها کافی نیست و باید راهبردی سیاسی و اقتصادی از موضع ملی را در برابر این مسائل در پیش گرفت...

مشکلات کارگری حل نمی‌شود مگر آنکه مشکلات کارآفرینی حل شود. بدون کارآفرینان مستقل از دولت و حاکمیت و سرمایه‌گذاران ملی، امکان حل بحران‌های اقصادی و اجتماعی وجود ندارد. تا کارآفرین نباشد، کارگر نیست و تا کارگر در رفاه نباشد، کارآفرین در آسایش نیست.

ایراد پرونده اخیر در اصل خصوصی‌سازی نیست، بلکه در عدم رعایت قواعد خصوصی‌سازی و در فقدان آزادسازی اقتصادی است. ما بارها گفته‌ایم خصوصی‌سازی قبل از آزادسازی به اختصاصی‌سازی و رانت‌خواری می‌انجامد.

ما به عنوان یک حزب مدافع کارآفرینان، از حقوق کارگران دفاع می‌کنیم و دفاع از حقوق کارگران را به جای شعارهای سیاسی و عوام‌فریبی‌های مارکسیستی در حمایت از کار و تولید می‌دانیم که راه عدالت از توسعه می‌گذرد.

برطرف کردن موانع سیاسی داخلی و خارجی توسعه به خصوص تأمین امنیت سرمایه‌گذاری ملی و بین‌المللی سبب خواهد شد به جای کاسبان بحران‌های کارگری، کارگران و کارآفرینان شریف و میهن‌دوست چرخ تولید و توسعه کشور را بچرخانند و مانع تشدید تضادهای اجتماعی شوند.

ما به عنوان حزبی مدافع توسعه و عدالت آماده‌ایم همه استعداد ملی و محلی خود در کارگزاران سازندگی ایران را در خدمت تبدیل این تضاد اجتماعی به یک تعامل مدنی میان «مرکز- پیرامون»، «حاکمیت - اپوزیسیون» و از همه مهم‌تر، «کارآفرین- کارگر» تبدیل کنیم. راه روشن است: برای رسیدن به عدالت راهی جز توسعه وجود ندارد.

ژست جانبداری از حقوق کارگران توسط حزب اشرافی کارگزاران در حالی است که برخی سران این حزب در ماجرای واگذاری و تعطیلی کارخانه رشت الکتریک همچنان مورد اعتراض خانواده‌های کارگری قرار دارند. از سوی دیگر مدیریت اشرافی و تبعیض آفرین همین حزب در دولت سازندگی موجب رکورد تورم 49 درصدی و برخی اعتراضات حاشیه‌نشین‌ها در اسلامشهر و مشهد و... شد. همچنان که دولت ائتلافی فعلی که کارگزاران بخشی از آن است رکورد تورم 42 درصدی را برجای گذاشته و واگذاری پرمسئله کشت و صنعت مغان، نیشکر هفت تپه، پالایشگاه کرمانشاه، ماشین‌سازی تبریز، هپکوی اراک و آلومینیوم المهدی میراث همین مدیریت در چند سال اخیر بوده و به اعتراضات کارگری دامن زده است.

بنابراین از زبان کارگران باید به این حزب اشرافی گفت ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان! در واقع همین مدیریت موجب ایجاد بحران در کارخانه‌هایی مثل نیشکر هفت تپه شد اما حال متهمان ماجرا، قیافه مدعی وکیل مدافعی برای کارگران گرفته‌اند و تازه می‌خواهند بین اپوزیسیون و حاکمیت و کارگر و کارفرما و... را هم آشتی بدهند!!

 

اویل پرایس: ایران در دور زدن تحریم‌های نفتی استاد شده است

یک پایگاه خبری بین‌المللی در حوزه نفت ضمن گزارشی تصریح کرد ایران در هنر پنهان کردن نفتکش‌هایش از تحریم‌های آمریکا استاد شده است.

اویل پرایس نوشت: ایران روش‌های مختلفی برای انتقال مخفیانه محموله‌های نفتی‌اش دارد، به طوری که بسیاری از مراکز رهگیری محموله‌ها تلاش می‌کنند به اطلاعات موثقی در این زمینه دست یابند اما تهران در این زمینه استاد شده است.

«دوین گوگگان» مدیر جهانی اطلاعات نفتی موسسه «گن اسکیپ» گفت: ایران بهتر از آنچه دیگران انتظار داشته‌اند، نفت خود را به دیگران می‌فروشد.

سرویس ردیابی نفتکش‌ها موسوم به «تانکر ترکرز» نیز اعلام کرد ایران بیش از سطح انتظار دیگران، خوب عمل می‌کند به طوری که بیش از 800 هزار بشکه در روز نفت خام و محصولات میعانی صادر کرده که از این رقم، مقصد بیش از 400 هزار بشکه در روز، ناشناخته است.

به گفته «سمیر مدنی» یکی از موسسان سرویس ردیابی نفتکش‌ها، این بشکه‌های نفتی در نهایت از طریق انتقال کشتی به کشتی، سر از کشتی دیگری درمی‌آورند و به احتمال زیاد، کشتی‌های چینی دریافت‌کننده این محموله‌ها هستند.

منابع رازدار در صنعت ردگیری محموله‌های نفتی نیز اعلام کردند مشکل اینجاست که نفتکش‌های ایرانی به محض ترک بنادر، چراغ خاموش حرکت می‌کنند تا در راه رسیدن به بندر مقصد، از ردگیری مصون مانند.

«فلوریان تالر» مدیر اولین تحلیلگر نفتی دیجیتال جهان تحت عنوان «اویل ایکس» نیز گفت برای ردگیری موقعیت یک نفتکش با دستگاه گیرنده و فرستنده خاموش، به سیستم‌های بسیار پیشرفته‌ای نیاز است.

این سیستم در دسترس همگان نیست و مسئله پیچیده‌تر آنکه، نفتکش‌های مختلف از روش‌های مختلف رهگیری محموله‌ها استفاده می‌کنند.

به علاوه، انتقال محموله‌ها از کشتی به کشتی به روش دور زدن تحریم‌ها برای ایران تبدیل شده و ردگیری محموله‌های نفتی از ایران به مقاصدشان را دشوارتر کرده است.

محاسبات شرکت تحلیل داده‌های گن اسکیپ حاکی است که از سه ماهه نخست سال 2018، تولید نفت ایران تنها به میزان تقریبی 15 درصد کاهش یافته است.

تحلیلگران این شرکت همچنین یادآور شدند با تولید حدود سه میلیون و 900 هزار بشکه نفت در روز در ایران، صادرات این کشور احتمالا به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد.

 

به زیر کشیده‌شدن سبز اموی و پرچم سیاه داعش شما را افسرده کرد

یک روزنامه اجاره‌ای مدعی شد سیاه‌پوش کردن شهر (در ایام عزاداری سالار شهیدان)، موجب افسردگی و افزایش خودکشی می‌شود!

روزنامه همدلی که به گروهک نهضت آزادی و برخی اصلاح‌طلبان تندرو نزدیک است، در یادداشتی با عنوان «آیا رنگ تشیع سیاه است» نوشت: «از نظر روانشناسی رنگ‌ها‌، رنگ مشکی حزن و اندوه و افسردگی ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث حالت تهوع شود. به‌همین خاطر است که در هواپیما از رنگ سیاه هیچ استفاده‌ای نمی‌شود. رنگ سیاه، نماد ظلمت است، شادی و انبساط خاطر را از بین می‌برد و زمینه خودکشی در افرادی که در بحران‌اند، افزایش می‌دهد. این رنگ آثار روانی مخربی دارد. در یک پژوهش نشان داده شده هنگامی که یک پل که رنگش سیاه بود و خودکشی‌های بسیار روی آن انجام می‌گرفت را به رنگ سبز تغییر دادند، آمار خودکشی بر روی آن به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت

این روزنامه می‌افزاید: «تزریق این همه سیاهی به جان فضای عمومی و طبل‌کوبی‌های گوشخراش و آلودگی‌های صوتی و سوءاستفاده از نام حسین بزرگ برای مقاصد دنیوی مبتذل، انحراف از پیام بیدارکننده و عزت‌بخش عاشوراست... موافقان سیاه‌پوشی می‌گویند: مخالفان سیاه‌پوشی همان وهابیون سعودی هستند. در پاسخ باید گفت که اتفاقاً این خود وهابیون هستند که رنگ سیاه را برای خود برگزیده‌اند. گروه‌هایی مثل طالبان و داعش و جبهه النصره که ریشه وهابی دارند، در رنگ سیاه غوطه می‌خورند و حتی پرچم داعش سیاه است... سیاه‌پوش کردن فضای عمومی بدعتی مخرب در دین است».

یادآور می‌شود طیف‌های همسو با گروهک‌ها در فضای مجازی، با آغاز محرم، تبلیغات پرحجمی را برای تشکیک و شبهه‌افکنی عقبه عزاداری سالار شهیدان(ع)، توزیع غذای نذری بین مردم و... آغاز کردند که نشان می‌دهد این حرکت، سازمان‌یافته است.

بازی روزنامه زنجیره‌ای با رنگ‌ها و تخطئه رنگ سیاه و ترویج رنگ سبز در حالی است که فتنه‌گران در سال 88، رنگ سبز را هم سرپوش نفاق و آشوب‌افکنی خود کردند و هرچند در آغاز شعار یاحسین میرحسین می‌دادند، اما 8 ماه بعد در ایستگاه روز عاشورا، علنا علیه مساجد و هیئت‌ها و تکیه‌های مربوط به عزاداری حضرت سیدالشهدا بی‌حرمتی کردند و آنها را به آتش کشیدند. در این روز برخی عناصر بهایی و وابسته به سازمان منافقین تحرک سازمان یافته داشتند و انتظار می‌رفت سران فتنه (موسوی و خاتمی و کروبی) از این عمل ضدانقلاب اعلام برائت و بیزاری کنند اما پس از آن تاریخ هم سران فتنه، از فتنه سبز اموی حمایت کردند و موسوی حرمت‌شکنان وحشی روز عاشورا را مردان خداجو توصیف کرد. بعدها رادیو فردا در یادداشتی به قلم یکی از مدعیان فراست اصلاح‌طلبی خاطرنشان کرد که آنچه سد راه  جنبش (فتنه) سبز و موجب شکست آن شد، نه جمهوری اسلامی بلکه اسلامگرایی و تدین مردم بود.

عجیب اینکه چند سال و پس از فتنه‌انگیزی داعش و النصره در سوریه، دست اندرکاران فتنه سبز، از جنگ نیابتی تروریست‌ها (که پرچم سیاه هم بر دست داشتند) حمایت کردند و آن روز نسبت به آن سیاهی اعتراض نکردند.

گلوبال ریسرچ: ایران دروغ می‌گوید یا اسرائیل که از نظارت آژانس فراتر است؟!

یک پایگاه اینترنتی کانادایی درباره ادعاهای گاه و بیگاه نتانیاهو علیه ایران می‌گوید جهان به دروغ‌های اسرائیل عادت کرده است.

گلوبال ریسرچ نوشت: اسرائیل مسلح به تسلیحات هسته‌ای و خطرناک یک تهدید جهانی محسوب می‌شود و این یک حقیقت انکارناپذیر است. اسرائیل ذخایر غیرقانونی تسلیحات شیمیایی، بیولوژیکی و دیگر تسلیحات ‌تروریستی دارد. جامعه جهانی و رسانه‌ها در ارتباط با این تهدید موجودیتی برای صلح و ثبات منطقه‌ای سکوت اختیار کرده‌اند. این در حالی است که برنامه هسته‌ای مشروع ایران که شامل بخش نظامی نمی‌شود، در معرض شدیدترین بازرسی‌ها در جهان قرار دارد.

 هر بار که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌از سایت‌های ایرانی بازرسی می‌کنند در واقع تأیید می‌کنند که این کشور به معاهده ان پی تی و برجام پایبند است. اگر انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای عمل کنند، دست‌کشیدن ایران از تعهدات داوطلبانه‌اش در توافق هسته‌ای - که بر اساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ توافق به سبب عدم پایبندی دیگر امضا کنندگان برجام مجوز آن صادر شده است-  قابل بازگشت است.

سال‌هاست که نتانیاهو و دیگر تندرو‌های اسرائیلی همواره علیه برنامه هسته‌ای مشروع ایران صحبت کرده‌اند و در ارتباط با تهدیدی که وجود خارجی ندارد، دروغی بزرگ می‌گویند. در آستانه برگزاری انتخابات اسرائیل در روز ۱۷ ماه سپتامبر، نتانیاهو که آینده سیاسی‌اش در معرض خطر قرار دارد بار دیگر از تاکتیک ایجاد‌ترس به‌عنوان یک اهرم انتخاباتی و جمع‌آوری رأی استفاده کرده است.

نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۲ از کاریکاتوری برای توصیف خطر ایران استفاده کرد.

وی اخیرا بار دیگر به اشتباه ادعا کرد ایران در پی هسته‌ای شدن است و این در حالی است که شواهدی معتبر دال بر حمایت از دروغ بزرگ او وجود ندارد. در ماه مه سال ۲۰۱۸, همزمان با خارج شدن ترامپ از توافق هسته‌ای ایران، او به اشتباه ادعا کرد اسرائیل هزاران سند و عکس و ویدئو در اختیار دارد که نشان می‌دهد تهران سال‌ها به جامعه بین‌المللی دروغ گفته است. او بدون‌ اشاره به هیچ‌گونه شواهد معتبر به دروغ ادعا کرد ایران یک برنامه تسلیحات هسته‌ای مخفی به نام طرح آماد دارد که برای «طراحی، تولید و آزمایش پنج کلاهک است که هر یک از آن‌ها، ده کیلوتن تی ان تی دارند

 با آنکه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌که دسترسی کاملی به تأسیسات هسته‌ای ایران دارند «اجرای کامل تعهدات هسته‌ای ایران را تأیید کرده‌اند»، نتانیاهو به دروغ ادعا می‌کند ایران یک «انبار اتمی‌مخفی» برای تولید و آزمایش سیستم‌های انفجاری» احداث کرده است. هیچ‌گونه شواهدی دال بر تأیید اتهامات جعلی او درباره ایران در گذشته و در زمان کنونی ارائه نشده است.

در سال ۱۹۹۵, مقامات آمریکایی و اسرائیلی ادعا کردند ایران تا سال ۲۰۰۰ به یک بمب دست پیدا خواهد کرد. از زمان انقلاب سال ۱۹۷۹ در ایران که سبب پایان یافتن یک نسل دیکتاتوری فاشیستی در این کشور شد، دروغ‌های بزرگ در ارتباط با تهدید ناشی از ایران از سوی مقامات آمریکایی و اسرائیلی مطرح و توسط رسانه‌ها تکرار شد.

 منبع:کیهان

 

جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال

معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان را تشریح کرد.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست، هادی رضایی: اقدامات چند سال اخیر شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در کشف شناسایی، کنترل و در نهایت انهدام پرنده‌های مهاجم، از جمله پهپاد هرمس، متعلق به رژیم صهیونیستی و همچنین هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان توانمندی و اقتدار پدافند هوایی ایران اسلامی را برای جهانیان به اثبات رسانده است. تا حدی که امروز بنا بر اعلام سازمان‌های بین المللی مسئول در عرصه هوانوردی، آسمان ایرانیان یکی از امن‌ترین آسمان‌های جهان است.

این مهم در حالی به دست آمده که کشور ما بیش از ۴۰ سال است که تحت شدیدترین تحریم‌ها به ویژه در حوزه نظامی قرار دارد اما با این وجود با تدابیری که توسط مسئولان این حوزه اتخاذ شده، امروز ایران اسلامی به یکی از برترین قدرت‌های جهان در حوزه پدافند هوایی تبدیل شده است.

امیر خوش قلب در خصوص دلایل آمادگی و اقتدار شبکه پدافند هوایی کشور برای پاسخگویی به تهدیدات گفت: یکی از راهبردهای اصلی پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی دفاع در عمق است. از جمله کشف و رصد در عمق، رفتارشناسی و تهدیدشناسی؛ اینها مواردی است که ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه یکپارچه هوایی در حال کار کردن با آن هستیم و برای ما چیز جدید و نویی نیست. اقدامات ما در نهایت به یک فعالیت تاکتیکی می‌رسد؛ بعضی از اقدامات ما، اقدامات تاکتیکی ویژه است و یک سری اقدامات تاکتیکی ما، اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه است. به عنوان مثال «آسمان امن» اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه‌ای است که توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایران برای استفاده کنندگان از این فضا ایجاد شده است.

وی افزود: زمانی که پرواز در حال عبور از آسمان ایران است و سیستم ناوبری آن ایراد پیدا می‌کند، پدافند هوایی کمک کرده و به آن خدمات می‌دهد، یا زمانی که هواپیمایی مسیرش را گم می‌کند ما به آن خدمات می‌دهیم. یا زمانی که در شرایط جوی خطرناک قرار می‌گیرد ما خدمات می‌دهیم و یا زمانی که در پروازی احتمال هواپیماربایی انجام شده ما به آن خدمات می‌دهیم. یا پرنده‌ای که رادیوی خود را از دست می‌دهد، ما تاکتیک‌های خاص خودمان را داریم. یک بخش اقدامات ما به این شکل است.

معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش در ادامه با اشاره به اقدام شبکه یک پارچه پدافند هوایی در انهدام هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان گفت: یک بخش اقدامات پدافند هوایی اقدامات تاکتیکی ویژه است. یکی از مواردی که دقیقاً اینجا پیش آمد، دفاع در عمق بود؛ یعنی ما فعالیت این پرنده را کاملاً رصد کردیم که به چه شکل پرواز می‌کند؟ مسیرش را می‌دانستیم به چه شکل در حال آمدن است، کاملاً تحت رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی بود، حتی از لحظه اول پرواز.

وی ادامه داد: این پرواز به شکلی به ما نزدیک می‌شد و مسیر را طی می‌کرد که قوانین و مقررات بین‌المللی جاری را رعایت نمی‌کرد. یعنی کاملاً اقدامش یک اقدام تهدید آمیز، خصمانه و با حداقل‌های اصول پروازی بود، به شکلی که این پهباد آمریکایی حتی سامانه شناسایی خودش را هم خاموش کرده بود. سامانه شناسایی، سامانه‌هایی هست که به هواپیماها این قابلیت را می‌دهد که خودشان را به رادارهای سامانه‌های پدافندی، معرفی کرده و بگویند که ما دوستیم یا دشمن، از چه نوعی هستیم، ارتفاع پرنده مان چقدر است. این پرواز به شکلی ادامه مسیر می‌داد که نیاز به این بود که ما اقدام تاکتیکی انجام دهیم. اقدام تاکتیکی ما ابعاد مختلف دارد، یک بخش اخطار رادیویی است، در مواردی اقدام رادیویی شدیدتر و در نهایت هم که به یک اقدام تاکتیکی شاید اقدام تاکتیکی گرم یعنی به برخورد مستقیم ختم شود.

امیر خوش قلب خاطر نشان کرد: ما این پرواز را در طول مسیر که شاید بیش از سه ساعت طول کشید کاملاً رصد و رفتارشناسی می‌کردیم که به دنبال چه چیزی است، شاید در همان مراحل اولیه کار می‌توانستیم اقدامات اولیه را انجام دهیم اما اجازه دادیم که کار خود را انجام داده، مسیر را طی کرد و در کل مسیر هم اخطار می‌دادیم که رفتارت را تصحیح کن و رفتارت را در قالب رفتارهای بین المللی قرار بده اما هیچ توجهی به این اخطارها نکرد، در واقع توجهی به تذکرات شبکه یکپارچه پدافند هوایی انجام نداد که در انتها در یک زمان بسیار کوتاه که برایش غافلگیرکننده هم بود، در یک اقدام بسیار سریع، به موقع و هوشمندانه با توجه به اینکه ما اتاق‌های عملیات مشترک داریم، با تصمیم گیری مشترک در این اتاق عملیات مشترک در کوتاه‌ترین زمان به این نتیجه رسیدیم که این هدف متخاصم به یکی از سامانه‌های نیروی پدافندی هوافضا در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی واگذار شود که نتیجه اش هم برای مردم عزیز بسیار خوشحال کننده بود.

معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش در بخش دیگری از سخنان خود به رونمایی از سامانه باور ۳۷۳ اشاره و آن را بسیار پیشرفته‌تر از سامانه‌های کلاس خودش دانست و گفت: شاید در اذهان عمومی بیشتر در این حوزه صحبت شود که باور ۳۷۳، کپی از سامانه موشکی ۳۰۰ S است. اما واقعیت این است که ما باور ۳۷۳ را با نگاه به سامانه‌های موجود تأثیرگذار در دفاع یکپارچه در دنیا الگوبرداری کرده‌ایم، از قابلیت‌های همه اینها استفاده و الگوبرداری کرده‌ایم و مهندسی معکوس انجام نداده‌ایم؛ یعنی این نبوده است که یک سامانه ۳۰۰ S داشته باشیم سپس ۳۰۰ S را خرد کرده تا مهندسی معکوس کنیم. ما باور داشتیم که باور ۳۷۳ را به نتیجه می‌رسانیم.

وی ادامه داد: باور ۳۷۳ قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، مهمترین قابلیت این سامانه این است که در کنار همه قابلیت‌های فنی و عملیاتی، یک سامانه بومی است، یعنی ما در این سامانه نقطه گلوگاهی نداریم، نقاط مبهم تکنیکی و فنی و مهندسی برای ما در این سامانه دیده نشده است. این سامانه هم از ابعاد کشف، درگیری، موشکی، در تمامی حوزه‌ها یک سامانه کاملاً بومی و تأثیرگذار در حوزه دفاع هوایی است. اکنون باور ۳۷۳ در رقابت بسیار نزدیک و حتی بسیار جلوتر از سامانه‌های کلاس خودش است و این شعار نیست، قطعاً امروز که ما سامانه باور ۳۷۳ را در اختیار گرفتیم یک جهش بسیار بزرگی در بازدارندگی دفاعی، در مقابل تهدیدات دشمن برایمان ایجاد شد.

امیر خوش قلب در ادامه تصریح کرد: سامانه باور ۳۷۳، سامانه‌ای است که در مقابل انواع تهدیدات می‌تواند فعالیت انجام دهد و پاسخگو در مقابل هر نوع تهدیدی است. اما به دلیل مسائل امنیتی نمی‌توانم همه قابلیت‌های آن را برای شما بگویم، این سامانه بر علیه همه نوع تهدید از جمله تهدیدات ارتفاع بلند، دوردست، بالستیک، کروز، آیرودینامیک، هواپیماهای پنهان کار و بسیاری از تهدیدات پیش روی ما که در حوزه تهدیدات هوایی متصور است، پاسخگو است.

برای آشنایی بیشتر با مأموریت‌ها و عملکرد شبکه پدافند هوایی کشور با امیر سرتیپ محمد خوش قلب معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش به گفتگو نشستیم.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

*چند ماهی است که نیروی پدافند هوایی ارتش به صورت رسمی تشکیل شده است، آیا مأموریت‌ها و کارکردهای شما در ساختار جدید تغییر کرده؟ این تغییرات چه تأثیری در عملکرد شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور دارد؟

پدافند هوایی در سال‌های گذشته به عنوان یک یکان در قالب نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کرد و یک نیرو و سازمان مجزا نبود و تمامی اقدامات پدافند هوایی در قالب نیروی هوایی بود. اما این به آن معنا نبود که شبکه یکپارچه پدافند هوایی نداشته باشیم، همه این شبکه‌ها وجود داشت.

در سال ۱۳۸۷ با فرمان گوهربار فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) و جدایی پدافند هوایی از نیروی هوایی، یک روح و انرژی نو به پدافند هوایی تزریق شد؛ به این معنی که از تمام ظرفیت‌های مختص پدافند هوایی در حوزه سازمان‌های نظامی و غیر نظامی استفاده شد و اختیار عمل به قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) داده شد.

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) از همه ظرفیت‌های نیروهای مسلح و دیگر سازمان‌ها در همه ابعاد برای ایجاد دفاع یکپارچه مطمئن و مستمر در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی بهره می‌برد و با توجه به اینکه این دستور بسیار مهم و تاریخی بود، پدافند هوایی را از جایگاه قبلی به یک جایگاه بسیار رفیع‌تر در ابعاد دفاع هوایی مطمئن ارتقا داد.

پس از حدود ده سال کارکرد مطمئن و اطمینان بخش در این حوزه، مسئولان لشکری با توجه به بیانات فرمانده معظم کل قوا به این نتیجه رسیدند که پدافند هوایی به عنوان یک نیرو در قالب نیروی پدافند هوایی ارتش و در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی به کارکرد خود ادامه دهد.

این فرمان هم یک فرمان نورانی و گهربار و به همان شکلی که در طی این ده سال گذشته باعث ارتقا پدافند هوایی کشور شد، مطمئنیم که با تشکیل نیروی پدافند هوایی ارتش مجدداً این ارتقا در پدافند هوایی دیده خواهد شد؛ به این صورت که در گذشته یک بخش از سیاستگذاری‌های دفاعی توسط قرارگاه پدافند هوایی در سطح کل نیروهای مسلح در حوزه پدافند انجام می‌شد، این موضوع باعث می‌شد که ما تمام توان و انرژی خود را در قالب قرارگاه پدافند هوایی گذاشته و در ابعاد نیرویی وظایفی که باید صورت می‌گرفت پررنگ نباشد.

در حال حاضر از مأموریت های ما کاسته نشده است بلکه معتقدیم که حتی به مأموریت ما افزوده شده زیرا هم باید وظایف نیرویی خودمان را در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی برای قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) انجام داده و هم اینکه این فرصت به ما داده شده که به یک بازبینی و آمایش جدید در همه حوزه‌ها، هم در حوزه‌های تجهیزاتی و هم نیروی انسانی، اقدام کنیم و تشکیل نیروی پدافند هوایی نیز یک اقدام بسیار میمون، گوهربار و تأثیرگذاری خواهد بود که قطعاً طی چندسال آینده ارزش و اعتبار این فرمان بیشتر مشخص خواهد شد.

*مقام معظم رهبری بارها در سخنانشان پدافند هوایی را خط مقدم مبارزه با دشمن دانسته‌اند. به نظر شما چرا پدافند هوایی خط مقدم مبارزه با دشمن هست؟

رصد، پایش و مراقبت از فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی در عمق و خارج از مرزها توسط نیروی پدافند هوایی صورت می‌گیرد

فرمانده معظم کل قوا بارها و بارها در بیاناتشان در همه حوزه‌ها، پدافند هوایی را خط مقدم نیروهای مسلح در حوزه دفاع هوایی مطرح کرده‌اند و این فقط در کلام نیست، در مقام عمل نیز پدافند هوایی خط مقدم است. در پدافند هوایی اصلی است به نام اصل دفاع در عمق.

این اصل بدین معناست که ما بتوانیم تمام رفتار، فعالیت‌ها و مقاصد دشمن حتی قبل از هر گونه اقدامی از جمله نزدیکی به مرزهای کشور را متوجه شده و با استفاده از لایه‌های پنهان و آشکار موجود از جمله شبکه‌های راداری، شبکه‌های شنود الکتریکی، شبکه‌های بصری و تمامی امکانات و ظرفیت‌ها، رفتار دشمن را زیر نظر بگیریم و این باعث شود که ما خط مقدم دفاع در عمق در سطح نیروهای مسلح باشیم.

حتی در خارج از مرزها که البته بستگی به نوع تهدید و جغرافیا دارد و این بحث دفاع در عمق جز مأموریت‌ها و راهبرد اصلی پدافند هوایی است و ما دفاع را از مرزهایمان شروع نکرده، شاید اقداماتمان را از مرزها انجام دهیم، اما رصد، پایش و مراقبت از فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی در عمق و خارج از مرزهایمان شروع خواهد شد.

*حوزه پدافند هوایی بسیار پیچیده، تخصصی و تجهیزات محور است و نیاز به تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای دارد؛ با توجه به اینکه ایران در تحریم قرار دارد. شما چگونه این تجهیزات را تأمین می‌کنید و می‌توانید با وجود تحریم‌های همه جانبهمأموریت های خود را به خوبی انجام دهید؟

پدافند هوایی همانطور که شما گفتید، یک نیروی تجهیزات محور است، ولی این به آن معنا نیست که ما از نیروی انسانی غافل شویم. نیروی انسانی است که به این تجهیزات نقش می‌دهد. در واقع نیروی انسانی با استفاده از تجهیزات، امکانات و ظرفیت‌ها، نقش اصلی را در کنار این تجهیزات در دفاع هوایی ایفا می‌کند.

استفاده از ظرفیت‌های بومی در شرایط تحریم، فرصتی را برای ما فراهم کرده است که به جرأت بتوان گفت که در پدافند هوایی نقطه گلوگاهی نداریم

ایران اسلامی و به ویژه نیروهای مسلح سال‌ها است که در شدیدترین تحریم قرار دارند و ما نیز مشکلات خاص خودمان را هم داریم و مانند دیگر بخش‌های کشور و در همه حوزه‌ها، خصوصاً در ابعاد نظامی و دفاعی تحریم مسائل خاص خودش را دارد و این فشار و محدودیت‌ها گریبان گیر پدافند هوایی نیز شده است.

اما نکته مهم اینکه ما با استفاده از دانش و ظرفیت‌های داخلی در همه حوزه‌ها، از جمله حوزه‌های فنی و عملیاتی و استفاده از ظرفیت و توانمندی نیروهای باتجربه و میدان دیده، تمام این ظرفیت‌ها موجود در کشور را در کنار نیروی انسانی با انگیزه و جوان قرار داده و همه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا ما سامانه‌هایی که در اختیار داریم را سرپا نگه داریم.

در حوزه ساخت و ساز تجهیزات بومی وضعیت بسیار مقبولی وجود دارد، تجهیزات بومی را در همه ابعاد استفاده می‌کنیم. بخش زیادی از تجهیزاتی که اکنون در اختیار ماست تجهیزات بومی است اما این به آن معنا نیست که ما از تجهیزات قدیمی استفاده نمی‌کنیم. از تجهیزات قدیمی هم در حال استفاده هستیم اما با یک نگاه مهندسی، معماری و تاکتیک خاص از این تجهیزات غیربومی استفاده می‌کنیم و به این معتقدیم که این تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که در حوزه خرید و تأمین سامانه‌ها و تجهیزات و نیازمندی‌ها از کشورهای خارجی ایجاد کرده‌اند، فرصتی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم خودمان را به مقطعی برسانیم که به جرأت بتوان گفت که نقطه گلوگاهی نداریم. یعنی جایی نیست که ما اراده کرده و به آن دست پیدا نکنیم.

کشور از نظر مهندسین، کارکنان، جوانان و متخصصین فنی در وضعیت بسیار مطلوبی است و این کارکرد مداوم ۲۴ ساعته و بدون تأخیر در شبکه یکپارچه پدافند هوایی، خود گواه این وضعیت است که ما از تحریم به عنوان یک فرصت استفاده کرده‌ایم و بخش زیادی از نیازمندی هایمان را در همین بازه زمانی با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی، داخل میدان و خارج از میدان، به صورت اشتراک گذاری با سایر نیروها و سازمان‌ها تأمین می‌کنیم و اکنون وضعیت ما، وضعیت بسیار مطلوبی است و اقدامات و فعالیت‌های ما در شبکه یکپارچه پدافند هوایی گواه این ادعاست.

در چند روز پیش شاهد رونمایی سامانه باور ۳۷۳ بودیم که در اختیار پدافند هوایی ارتش قرار گرفت. این سامانه چه قابلیت‌ها و و ویژگی‌هایی دارد و اینکه در قیاس با نمونه‌های خارجی چه برتری‌هایی دارد؟

شاید در اذهان عمومی بیشتر در این حوزه صحبت شود که باور ۳۷۳، کپی از سامانه موشکی ۳۰۰ S است. اما واقعیت این است که ما باور ۳۷۳ را با نگاه به سامانه‌های موجود تأثیرگذار در دفاع یکپارچه در دنیا الگوبرداری کرده‌ایم، از قابلیت‌های همه اینها استفاده و الگوبرداری کرده‌ایم و مهندسی معکوس انجام نداده‌ایم؛ یعنی این نبوده است که یک سامانه ۳۰۰ S داشته باشیم سپس ۳۰۰ S را خرد کرده تا مهندسی معکوس کنیم. ما باور داشتیم که باور ۳۷۳ را به نتیجه می‌رسانیم.

باور ۳۷۳ قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، مهمترین قابلیت این سامانه این است که در کنار همه قابلیت‌های فنی و عملیاتی، یک سامانه بومی است، یعنی ما در این سامانه نقطه گلوگاهی نداریم، نقاط مبهم تکنیکی و فنی و مهندسی برای ما در این سامانه دیده نشده است. این سامانه هم از ابعاد کشف، درگیری، موشکی، در تمامی حوزه‌ها یک سامانه کاملاً بومی و تأثیرگذار در حوزه دفاع هوایی است.

باور ۳۷۳ بسیار پیشرفته‌تر از سامانه‌های کلاس خودش است

اکنون باور ۳۷۳ در رقابت بسیار نزدیک و حتی بسیار جلوتر از سامانه‌های کلاس خودش است و این شعار نیست، قطعاً امروز که ما سامانه باور ۳۷۳ را در اختیار گرفتیم یک جهش بسیار بزرگی در بازدارندگی دفاعی، در مقابل تهدیدات دشمن برایمان ایجاد شد.

این سامانه‌ای است که در مقابل انواع تهدیدات می‌تواند فعالیت انجام دهد و پاسخگو در مقابل هر نوع تهدیدی است. اما به دلیل مسائل امنیتی نمی‌توانم همه قابلیت‌های آن را برای شما بگویم، این سامانه بر علیه همه نوع تهدید از جمله تهدیدات ارتفاع بلند، دوردست، بالستیک، کروز، آیرودینامیک، هواپیماهای پنهان کار و بسیاری از تهدیدات پیش روی ما که در حوزه تهدیدات هوایی متصور است، پاسخگو است.

*چند روز پیش جانشین وزیر دفاع گفتند که از سامانه چشم عقاب در ارتفاع پست در شبکه پدافند هوایی کشور استفاده می‌شود در مورد این سامانه و قابلیتش نسبت به نمونه‌های خارجی بگویید؟

سامانه چشم عقاب یک سامانه بسیار پیشرفته و سامانه خاص با قابلیت‌ها منحصر بفرد است که در حوزه دفاع هوایی، یک قابلیت دفاعی خاص و ویژه در حوزه دفاع ارتفاع پست به شبکه پدافند هوایی کشور می‌دهد، اما به دلایل امنیتی نمی‌توانم در خصوص قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن صحبت کنم.

*با توجه به تهدیداتی که وجود دارد و البته پیشرفت تکنولوژی در سطح جهان، چگونه است که آسمان ایران را یکی از امن ترین آسمان‌های کشورهای جهان می‌نامند؟

اعلام آسمان امن فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک ادعا نیست. امنیت آسمان ایران یک اقرار توسط سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های تأثیرگذار در حوزه هوانوردی است، که این مهم را به صورت بین المللی و رسمی اعلام کرده‌اند و سال هاست بر این موضوع تاکید دارند. این نشان از این است که در حوزه دفاع هوایی و هوانوردی یک هم‌افزایی بسیار خوب و کامل در بین نیروهای مسلح و سازمان هواپیمایی کشوری وجود دارد که این هم‌افزایی و اقدامات مشترک ما را به اینجا رسانده که سازمان‌های بین المللی فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در غرب آسیا به عنوان امن ترین فضا اعلام کنند.

امنیت فضای کشور به چند نکته حائز اهمیت بستگی دارد. در بحث تجهیزاتی؛ در حال حاضر پدافند هوایی تجهیزات بسیار قابلی توجه و راهبردی دارد. این تجهیزات کاربردی و توانمندی‌ها هم در حوزه دفاعی وجود دارد و هم در حوزه خدمات رسانی به پرنده‌های با سرنشین و بدون سرنشین که مجوز پروازی دارند در فضای کشور است.

همچنین جغرافیای جمهوری اسلامی ایران، جغرافیای بسیار امنی است. به طوری که سرتاسر کشور ما در مرزهای شرقی، شمالی، جنوبی و غربی می‌بینید که امنیت وجود دارد. قطعاً هر عقل سلیمی به خودش اجازه می‌دهد که امن ترین فضا را برای این موضوع انتخاب کند.

اقدامات پدافند هوایی لحظه به لحظه و حتی کمتر از چند ثانیه در حال انجام است

بحث دیگر، بحث صرفه اقتصادی است. برای بسیار از کشورها صرفه اقتصادی و امنیتی موجود در فضای جمهوری اسلامی ایران، مهم است و آنها را ملزم می‌کند که در انتخاب‌هایشان این فضا را انتخاب کنند. فضایی که امنیت در آن است و به راحتی می‌توانند خدمات فرودگاهی و ناوبری دریافت کنند.

اقدامات پدافند هوایی لحظه به لحظه و حتی کمتر از ۶ ثانیه در حال انجام است و فرزندان ملت ایران در شبکه پدافند هوایی نوع فعالیت این پروازها را در فضای خودمان رصد می‌کنند، کاملاً موقعیت شناسی می‌کنیم، کاملاً مراقب و مواظبیم که خدای نکرده در مقابل تهدیدی قرار نگرفته، یا در مقابل خطرات جوی قرار نگیرند و هرگونه نیازمندی‌ها را برای پراوزهایی که وارد فضای جمهوری اسلامی ایران می‌شوند ایجاد کنیم.

این نشان از همکاری بسیار نزدیک پدافند هوایی با سازمان هواپیمایی کشوری دارد و موارد اینچنینی که باعث شده فضای ما، یک فضای امن باشد و این ادعا نیست، در طول چند سال گذشته هم اسناد و مدارک آن موجود است که مورد خاص و مشکوکی نداشته‌ایم. پروازی نبوده است که وارد فضای ما شود و نتواند از ما خدمات بگیرد. تمامی شرایط را برایش مهیا کرده‌ایم. در بعضی از مواقع مسیرها را برایشان کوتاه می‌کنیم.

در همه جای جهان، از لحاظ تقسیم بندی فضایی، مناطق چهارگانه فضایی تعریف می‌شود. با توجه به وجود این مناطق در سطح کل کشور امنیت و شرایط را به نحوی برایشان مهیا می‌کنیم که به راحتی در کریدورهای پروازی مسیر بسیار امن پروازی بدون هیچ اینکه احساس ناامنی به آنها دست دهد، داشته باشند

پیشرفت‌های نیروی پدافند هوایی در حوزه موشکی برای مقابله با پرنده‌های رادار گریز و بدونه سرنشین چگونه است؟

تهدیدی در اطراف کشور یا در خارج از مرزهای ایران و یا تهدید توسط کشورهای منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای که بخواهد برای ما متصور باشد، وجود ندارد که شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در مقابلش توان مقابله نداشته باشدشکل ما، شکل ایستا و ساکن نیست، اکنون ما در همه حوزه‌ها پیشرفت‌های بسیار خوبی داریم و با کارکرد مداوم و ۲۴ ساعته و البته در همه نوع شرایط آب و هوایی در حال اجرای مأموریت‌های محوله هستیم. تهدیدی در اطراف کشور یا در خارج از مرزهای ایران و یا تهدید توسط کشورهای منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای که بخواهد برای ما متصور باشد، وجود ندارد که شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در مقابلش توان مقابله نداشته و یا دستمان بسته باشد.

دوباره تاکید می‌کنم، در ارتفاعات مختلف پست، متوسط، بلند، در بردهای کوتاه، میانبرد، برد بلند، در همه ابعاد ما پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم. الحمدالله وضعیت، وضعیت بسیار مطلوبی است.

*شما در این سال‌ها بارها و بارها با مقام معظم رهبری دیدار داشته‌اید. مهمترین توصیه‌ای که ایشان به نیروهای مسلح و به ویژه پدافند هوایی داشتند چه بوده است؟

اهمیت و ضرورت پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی بر کسی پوشیده نیست. فرمانده معظم کل قوا پدافند هوایی را اولویت اول نیروهای مسلح بیان کرده‌اند و بارها و بارها این موضوع از سوی ایشان مورد تاکید قرار گرفته است. ایشان بیش از ۶۰۰ جمله در رابطه با پدافند هوایی، اهمیت پدافند هوایی، نقش پدافند هوایی، لزوم هم‌افزایی، وحدت فرماندهی و اقدامات پدافند هوایی مشترک دارند. تأکید ایشان این است که هر آنچه در حوزه پدافند هوایی انجام می‌شود حتماً باید در قرارگاه پدافند هوایی روی این موضوع کار شود و تأکید حضرت آقا در این حوزه‌ها بسیار زیاد است.

اگر بخواهم یکی از جملات بسیار مهم رهبر انقلاب در حوزه پدافند هوایی را بگویم، این است که ایشان پدافند هوایی را خط مقدم دفاع از حیثیت، موجودیت و آبروی کشور دانسته‌اند.

*همانطور که گفتید شبکه پدافند هوایی متشکل از نیروها و سازمان‌های مختلفی است. همکاری و ارتباط شما با سایر دستگاه‌ها و نیروها از جمله نیروی هوا فضای سپاه چگونه است؟ روند این مأموریت و تقسیم کار از زمان کشف، شناسایی و رهگیری تا زمان هدف قرار دادن اهداف چگونه است و چگونه تقسیم کار می‌شود؟

فرمانده معظم کل قوا در اوامر و فرامینشان، راهبرد اصلی حوزه‌های دفاع هوایی را کاملاً به صورت واضح و روشن و آشکار برای نیروهای مسلح، خصوصاً در حوزه پدافند هوایی تعریف کرده‌اند. ما نیز با تأثی از این راهبرد ایشان در حال حاضر در شبکه یکپارچه پدافند هوایی در حال انجام هم‌افزایی، کار و اقدامات مشترک هستیم و همه اینها در قالب شبکه فرماندهی کنترل و تحت فرمان قرارگاه پدافند هوایی خاتم است.

الحمدالله با تعداد زیادی از عزیزانمان در نیروی هوا فضای سپاه، در اتاق‌های فرماندهی کنترل مشترک، در سایت‌ها و مواضع موشکی و سامانه‌های راداری مشترک در حال انجام مأموریت هستیم و با ایجاد وحدت فرماندهی، اشتراک‌گذاری اطلاعات، تجزیه و تحلیل‌های مشترک و بسیاری از اقدامات مشترک مأموریت‌های خود را پیش می بریم.

اقدامات ما در شبکه یکپارچه پدافند هوایی، در حال حاضر با هم‌افزایی و ایجاد اتاق‌های فکر مشترک و تصمیمات تاکتیکی مشترک در حال انجام است و این خود نقطه قوتی در پدافند هوایی است که فکر می‌کنم به عنوان یک الگو می‌توان در همه سازمان‌ها از آن استفاده کرد.

*چندی پیش شاهد یک اقدام بسیار خاص و ویژه و بی سابقه در سطح جهان از سوی شبکه پدافند هوایی کشور بودیم که در این عملیات ویژه یک پهپاد پیشرفته آمریکایی منهدم شد. در اخبار داشتیم که قبل از اینکه سپاه آن را به وسیله سامانه سوم خرداد منهدم کند نیروی پدافند هوایی ارتش چند بار به آن پهباد اخطار داده بود، یعنی کشف، شناسایی و اخطار داده بود و حالا در مرحله نهایی نیروی هوا فضای سپاه آن را منهدم کرد. در مورد این اقدام و این عملیات توضیح دهید و بفرمائید چگونه این تقسیم کار بین شما انجام می‌شود؟

یکی از راهبردهای اصلی پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی دفاع در عمق است. از جمله کشف و رصد در عمق، رفتارشناسی و تهدیدشناسی؛ اینها مواردی است که ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه یکپارچه هوایی در حال کار کردن با آن هستیم و برای ما چیز جدید و نویی نیست.

اقدامات ما در نهایت به یک فعالیت تاکتیکی می‌رسد؛ بعضی از اقدامات ما، اقدامات تاکتیکی ویژه است و یک سری اقدامات تاکتیکی ما، اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه است. به عنوان مثال «آسمان امن» اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه‌ای است که توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایران برای استفاده کنندگان از این فضا ایجاد شده است.

زمانی که پرواز در حال عبور از آسمان ایران است و سیستم ناوبری آن ایراد پیدا می‌کند، پدافند هوایی کمک کرده و به آن خدمات می‌دهد، یا زمانی که هواپیمایی مسیرش را گم می‌کند ما به آن خدمات می‌دهیم. یا زمانی که در شرایط جوی خطرناک قرار می‌گیرد ما خدمات می‌دهیم و یا زمانی که در پروازی احتمال هواپیماربایی انجام شده ما به آن خدمات می‌دهیم. یا پرنده‌ای که رادیوی خود را از دست می‌دهد، ما تاکتیک‌های خاص خودمان را داریم. یک بخش اقدامات ما به این شکل است.

اما یک بخش دیگر اقدامات ما اقدامات تاکتیکی ویژه است. یکی از مواردی که دقیقاً اینجا پیش آمد، دفاع در عمق بود؛ یعنی ما فعالیت این پرنده را کاملاً رصد کردیم که به چه شکل پرواز می‌کند؟ مسیرش را می‌دانستیم به چه شکل در حال آمدن است، کاملاً تحت رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی بود، حتی از لحظه اول پرواز.

این پرواز به شکلی به ما نزدیک می‌شد و مسیر را طی می‌کرد که قوانین و مقررات بین‌المللی جاری را رعایت نمی‌کرد. یعنی کاملاً اقدامش یک اقدام تهدید آمیز، خصمانه و با حداقل‌های اصول پروازی بود، به شکلی که این پهباد آمریکایی حتی سامانه شناسایی خودش را هم خاموش کرده بود.

سامانه شناسایی، سامانه‌هایی هست که به هواپیماها این قابلیت را می‌دهد که خودشان را به رادارهای سامانه‌های پدافندی، معرفی کرده و بگویند که ما دوستیم یا دشمن، از چه نوعی هستیم، ارتفاع پرنده مان چقدر است. این پرواز به شکلی ادامه مسیر می‌داد که نیاز به این بود که ما اقدام تاکتیکی انجام دهیم. اقدام تاکتیکی ما ابعاد مختلف دارد، یک بخش اخطار رادیویی است، در مواردی اقدام رادیویی شدیدتر و در نهایت هم که به یک اقدام تاکتیکی شاید اقدام تاکتیکی گرم یعنی به برخورد مستقیم ختم شود.

ما این پرواز را در طول مسیر که شاید بیش از سه ساعت طول کشید کاملاً رصد و رفتارشناسی می‌کردیم که به دنبال چه چیزی است، شاید در همان مراحل اولیه کار می‌توانستیم اقدامات اولیه را انجام دهیم اما اجازه دادیم که کار خود را انجام داده، مسیر را طی کرد و در کل مسیر هم اخطار می‌دادیم که رفتارت را تصحیح کن و رفتارت را در قالب رفتارهای بین المللی قرار بده اما هیچ توجهی به این اخطارها نکرد، در واقع توجهی به تذکرات شبکه یکپارچه پدافند هوایی انجام نداد که در انتها در یک زمان بسیار کوتاه که برایش غافلگیرکننده هم بود، در یک اقدام بسیار سریع، به موقع و هوشمندانه با توجه به اینکه ما اتاق‌های عملیات مشترک داریم، با تصمیم گیری مشترک در این اتاق عملیات مشترک در کوتاه‌ترین زمان به این نتیجه رسیدیم که این هدف متخاصم به یکی از سامانه‌های نیروی پدافندی هوافضا در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی واگذار شود که نتیجه اش هم برای مردم عزیز بسیار خوشحال کننده بود.

* پدافند یک نیروی تجهیزات محور است، تجهیزات و امکانات مورد نیاز خود را چگونه تأمین می‌کنید و این تجهیزات به چه میزان بومی هستند؟

در حوزه پدافند هوایی، تجهیزات در کنار نیروی انسانی متعهد و متخصص و کارآمد یک هم‌افزایی بسیار خوبی ایجاد می‌کند. داشتن امکانات و تجهیزات به روز با امکانات و ظرفیت‌های شبکه پذیر، برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در حال حاضر در حوزه پدافند هوایی یک بخشی از نیازمندی هایمان را از ظرفیت‌های نیرویی تأمین می‌کنیم. از جمله حوزه راداری، موشکی، قطعات و تعمیرات، کاملاً متکی به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخل نیرو هستیم. الحمدالله دارای ظرفیت‌ها و متخصص‌های بسیار خوبی هستیم. نیروی انسانی بسیار کارآمد و هوشمندی داریم.

در کنار این از دیگر امکانات و ظرفیت‌های کشور غافل نیستیم. ما از ظرفیت‌ها و امکانات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در قالب شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع استفاده می‌کنیم. با توجه به نیازمان از ظرفیت‌های سایر نیروهای مسلح، نیروهای وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای وابسته به سپاه پاسداران و همچنین ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که در شرکت‌های دانش بنیان و در شرکت‌های تحقیقاتی است استفاده می‌کنیم.

به عنوان مثال اگر شخصی بگوید که دارای توانمندی است ما از او غافل نمی‌شویم. با همه احترام و حفظ موارد امنیتی دعوت به کار می‌شود و از همین ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم. به بیان دیگر ظرفیتی نیست که در کشور وجود داشته باشد و ما از این ظرفیت برای توانمندسازی و بومی سازی پدافند هوایی استفاده نکنیم.

* از زمانی که سامانه ۳۰۰ S وارد شبکه دفاعی کشور شده آیا تأثیری بر افزایش توان دفاعی کشور ما داشته است؟ آیا نیازی به تأمین قطعات و تجهیزات از خارج از کشور داشتیم؟

اگر بخواهیم بگوئیم که تأثیری نداشته، شاید درست و حرفه‌ای نباشد. قطعاً سامانه موشکی ۳۰۰ S به عنوان یک سامانه دفاعی تأثیرگذار در بحث دفاعی در تمام دنیا شناخته می‌شود و یک سامانه دفاعی خاص، تأثیرگذار و مهمی است اما این سامانه با آن تاکتیک‌ها و ظرفیت‌هایی که کشور سازنده به ما ارائه داده در حال حاضر در کشور ما استفاده نمی‌شود.

ما از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این سامانه با توجه به نیاز بومی، تاکتیک‌ها و نیازمندهای شبکه یکپارچه پدافند هوایی استفاده می‌کنیم و به آن شکلی که کشور سازنده به ما داده نیست. ما یک اصلی در پدافند هوایی تحت عنوان اصل «میکس» داریم. در چینش و آمایش سامانه‌های پدافند هوایی یک ترکیب و یک تنوع مناسب از همه سامانه‌ها را استفاده می‌کنیم که قطعاً S۳۰۰ هم در این تنوع و ترکیب در کنار همه سامانه‌های بومی ما نقش دارد.

*در مورد وظایف و مسئولیت معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش بگویید. چه وظایفی برعهده دارید؟ برنامه شما برای آینده و موفقیت در مأموریت‌های پیش رویتان چیست؟

یکی از برنامه‌های اصلی ما در حوزه تجهیزات، این است که تجهیزات و امکانات خودمان را به روز نگهداریم، یعنی قابلیت‌هایش به روز و پاسخگو در مقابل تهدید باشد، بحث هوشمندسازی، شبکه محور بودن اقدامات، کارکرد مداوم و مستمر و پایداری از جمله مطالبات اصلی است که در حوزه معاونت ما وجود دارد.

در بحث نیروی انسانی، مطالبه جدی ما حضور کارکنان متخصص با آموزش‌های کافی و لازم، کارکنان متخصص در کنار سامانه‌ها است و استفاده از ظرفیت‌های جوان و باانگیزه است، الحمدالله موفقیت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم.

اکنون در حوزه نیروی انسانی، نیروی انسانی بسیار باانگیزه‌، متعهد و متخصصی داریم و در جهت حفظ و ارتقای این وضعیت، معاونت عملیات پدافند هوایی در کنار سایر معاونت‌های نیرو در حال هم افزایی، اقدامات مشترک و کیفی سازی آموزش‌ها است، به نحوی که تا کنون موفق بوده‌ایم و این مسیر را با قوت ادامه خواهیم داد.

*یکی از مسأله‌ای که به بالا بردن آمادگی نیروها کمک می‌کند رزمایش است، در این خصوص چه برنامه‌هایی دارید؟

برنامه ریزی رزمایش‌ها قاعدتاً بر مبنای سناریوهای تهدید است. هر ساله سناریوی تهدید تغییر می‌کند. تهدیدات ما با توجه به اینکه ما خودمان را ارتقا و به روز می‌کنیم، تهدیدات ما هم تهدیدات متغیر و به روزی است. تهدیداتی است که خود را مجهز به امکانات و تجهیزات به روز می‌کند.

بخش زیادی از رزمایش‌های ما که در طول سال در حوزه‌های مختلف در پدافند هوایی انجام می‌شود، رزمایش‌هایی است که قطعاً در مقابل این سناریوی تهدید برنامه ریزی می‌کنیم.

ما رزمایش‌های متفاوتی داریم یک سری از رزمایش‌های ما نتایج بسیار خوب و گرانبهایی دارد، رزمایش‌هایی است که شاید در نگاه بیرونی هیچ صدایی ندارد و کسی متوجه آن نشود ولی ما رزمایش‌هایی رو انجام می‌دهیم شاید دو تا سه هفته نیاز به زمان داشته باشد. رزمایش‌هایی است که در اتاق‌های عملیات ما، در پشت درهای بسته برای حصول به یک سری نتایج خاص عملیاتی که مدنظرمان است، انجام می‌شود.

این رزمایش‌ها، رزمایش‌های روی نقشه است که گاهی انجام می‌شود. رزمایش‌های یگانی هم هست که بسیار کوچک و در یک محدوده محدود انجام می‌شود. ما رزمایش‌های منطقه‌ای داریم. رزمایش‌های چند منطقه‌ای داریم. رزمایش‌های نیرویی داریم و همچنین رزمایش‌های مشترک درون و برون سازمانی داریم که هم در قالب نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران این رزمایش‌ها را انجام می‌دهیم و هم در قالب نیروهای مسلح که یک بخشی از این رزمایش‌ها، رزمایش‌های کاملاً تخصصی است و یک بخش از این رزمایش‌ها که در کنار سایر نیروها انجام می‌دهیم ایجاد چتر پدافندی مطمئن برای نیروهای عمل‌کننده سطحی است که ما یک چتر پدافندی مطمئن برایشان ایجاد کنیم که اینها بخواهند در یک فضای تهدیدآمیز و متلاطم بتوانند مأموریتشان را به راحتی، بدون هیچ دغدغه‌ای انجام دهند.

نتایجی که از این رزمایش‌ها برایمان ایجاد شده و به دست می‌آید فقط در حوزه کتاب‌ها، دفاتر و اسناد ما نیست بلکه این رزمایش‌ها تجزیه و تحلیل شده تا نقاط ضعف و قوتش برای ما مشخص شود و قطعاً ما در هر رزمایش یک نقاط ضعف تکراری نخواهیم داشت. قطعاً تهدیدات موجود را تبدیل به فرصت می‌کنیم.

رزمایش‌های بسیار خوبی در سطح در طول سال برنامه ریزی می‌شود و همه این رزمایش‌ها در جهت ارتقای وضعیت خودمان است؛ یعنی بررسی کنیم که توانمندی ما در مقابل تهدیدات روز به چه شکل است که الحمدالله نتایج بسیار خوبی دارد.

شبکه محور کار می‌کنیم، تحت قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کار انجام می‌شود ما یک سری زوایای آشکار داریم که قابل نمایش است و یه سری زوایای پنهان داریم که این زوایای پنهان ما هم در رزمایش‌ها وجود دارد و استفاده می‌شود ولی قابل لمس و بیان نیست ولی قطعاً زوایای پنهان ما چیزی کمتر از زوایای آشکار ما نیست و بسیار قوی و پرقدرت است. رزمایش‌ها ما بسیار متنوع و خاص است که در همه این رزمایش‌ها ما به دنبال ارتقا وضع کنونی خودمان هستیم.

*نیروی پدافند هوایی ارتش در حوزه جنگ الکترونیک چه قابلیت‌ها و توانمندی‌های دارد؟

حوزه جنگ الکترونیک حوزه خاص خودش است و قطعاً یک حوزه‌ای است که بسیاری دوست دارند بدانند که نیروهای مسلح ایران در این حوزه چه توانمندی‌هایی دارند. قطعاً از همین صحبت‌های ما هم بسیار راحت برداشت‌های خاص خودشان را انجام می‌دهند؛ پس نمی‌توانم در این خصوص صحبت کنم، اما این اطمینان را به شما و ملت شریف ایران می‌دهم که در حوزه جنگ الکترونیک، هم در حوزه دفاع از خود، یعنی حفظ تجهیزات خودمان وضعیت بسیار خوبی داریم.

یعنی سامانه‌های ما در محیط جنگ‌ها به راحتی می‌توانند کار کنند. در حوزه آفند الکترونیکی یعنی در حوزه هجوم الکترونیکی نیز ما وضعیت بسیار خوبی داریم و هم در حوزه مقابله با اشیا تهدیدآمیز، با اهداف تهدید آمیز بدون استفاده از باروت، بدون سر و صدا، بدون اینکه صدای توپی بشنوید، بدون اینکه تحرکی و فعالیتی ببینید اقدامات ما در حال انجام است. ما بسیار خاموش در این حوزه‌ها فعالیت‌های بسیار خوبی را داریم و حوزه جنگ در کنار دیگر حوزه‌های پدافندی در بهبود وضعیت دفاعی و در تکمیل رینگ دفاعی اقدام می‌شود.

*چند سال پیش شاهد پرواز هلی شات ها و پهپادهایی بر فراز تهران بودیم که واکنش پدافند را در پی داشت اما چند وقتی است این موضوع دیگر تکرار نشد، آیا دستورالعمل خاصی برای آن اعلام کرده‌اید؟

فناوری و تجهیزات پدافند هوایی به حدی از پیشرفت رسیده است که نیازی به باروت و تجهیزات گرم برای مقابله با ریز پرنده‌ها نداریم

بخشی از اقدامات ما لایه‌های پنهان ما است. از این بابت می‌گویم لایه‌های پنهان که لایه‌های بی صداست، یعنی شما چیزی نمی‌شنوید. ما در طول روز فعالیت‌های بسیار زیادی داریم.

همین که شما گفتید در مقابله با اشیا ریزپرنده، هم استفاده شخصی داشته هم استفاده تهدیدآمیز، که ما موظفیم با این تهدیدات مقابله کنیم. به هر شکل ریزپرنده‌ها برای ما یک تهدید است. اکنون فناوری و تجهیزاتمان به حدی رسیده است که نیازی به باروت و تجهیزات گرم برای مقابله با این‌ها نداریم. در این حوزه‌ها هم از سامانه‌های بی‌صدا استفاده می‌کنیم و قطعاً این تهدیدات هم وجود دارد.

اینکه صدایی نمی‌شنوید نشان دهنده از موفقیت پدافند هوایی در این حوزه است که به خوبی توانسته ریز پرنده‌ها را کنترل کند. این ریز پرنده‌ها امروزه کاربرد عمومی و البته جاسوسی هم دارد اما ما در فضای داخلی کشور باید به نحوی مدیریت فضایی را انجام دهیم که نگرانی برای مردم ایجاد نشود.

هم ما در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کاری که بر عهده ما گذاشته شده است را باید به بهترین شکل انجام دهیم و همچنین در کنار آن هم باید زندگی عادی مردم بدون ایجاد نگرانی و سروصدایی باشد، بدون اینکه بخواهیم منطقه خاصی را منطقه قرمز کنیم یا بخواهیم فضای آن منطقه را فضای امنیتی کنیم، کار خودمان را انجام می‌دهیم و همه اینها از هوشمندی، آگاهی و یکپارچه بودن اقدامات پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) است.

*آیا امروز به جایگاهی رسیده‌ایم که بتوانیم تجهیزات و سامانه‌های پدافند بومی را به دیگر کشورها صادر کنیم؟

به دلایل خاص امنیتی نمی‌توانم برای شما نام ببرم که چه کشورهایی به سمت ما آمده‌اند و در چه حوزه‌هایی مراودت‌هایی در حال انجام است. ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ما به حدی رسیده که در بسیاری از حوزه‌ها ما قابل قیاس با کشورهای به نام در حوزه پدافند هوایی نیستیم بلکه با اقتدار جلوتر از آنها در حال حرکت هستیم، آنهایی هم که باید متوجه شوند، شده‌اند، مراقبت‌های زیادی در حوزه‌های دفاع هوایی اکنون در سطح کشور در حال انجام است. ما از تجربیات خودمان در اختیار کشورهای دوست قرار می‌دهیم.

در بحث مراوده‌های علمی، تبادل دانشجو و در بسیاری از حوزه‌ها، مانند بازدید از مراکز فرماندهی کنترل، بازدیدها از مواضع و سایت‌های راداری و موشکی، در بسیاری از این حوزه‌ها فعالیت‌های بسیار زیادی در حال انجام است و این نشان از نقش و اهمیت پدافند هوایی دارد که به این جایگاه رسیده‌ایم که می‌توانیم ظرفیت‌ها و امکانات و پتانسیل‌های خودمان را در اختیار کشورهای دوست و هم پیمانان در جهت دفاع از خودشان قرار دهیم.

به بیان دیگر هر آنچه که ما داریم در جهت دفاع از خود است، نه در جهت کشورگشایی یا جنگ افروزی. در واقع تمامی تجهیزات و امکانات و ظرفیت‌های نیروهای مسلح ایران که در اختیار در کشورهای دوست و هم‌پیمان قرار می‌دهیم تنها در ابعاد دفاع از خود و بازدارندگی است.

به مردم عزیز ایران این اطمینان را می‌دهیم که فرزندان شما در نیروی پدافند هوایی، در قرارگاه پدافند هوایی و در شبکه یکپارچه پدافند هوایی، کاملاً هوشمندانه، آگاه، بصیر و واقف به امور و با آگاهی کامل نسبت به دشمن در مراکز فرماندهی و کنترل خودشان در حال انجام مأموریت هستند.

این اطمینان را به مردم می‌دهیم که به سمتی حرکت می‌کنیم که در آینده‌ای نزدیک هیچ سامانه‌ای غیر بومی نداشته باشیم. هر آنچه باشد از ظرفیت و امکانات خودمان باشد. این شعار نیست. این ادعای بی‌پایه و اساس نیست و این چیزی است که اکنون ما عملاً در حال اثبات آن هستیم.

خواسته ما از مردم این است که کارکنان ما در شبکه یکپارچه پدافند هوایی فرزندان این ملت هستند، فرزندان همین مردم هستند، ما درخواست داریم که ما را از دعای خیرشان بی‌نصیب نکنند، راه ما راه پر پیچ و خم و سنگینی است. مأموریت بسیار سنگینی بر عهده ما گذاشته شده و ما جانانه در حال انجام این مأموریت هستیم. کاملاً در خط ولایت و گوش به فرمان فرماندهی معظم کل قوا در حال انجام کارمان هستیم و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که دفاع ما یک دفاع یکپارچه، همه جانبه، نفوذناپذیر و دائمی است.

حماس: مقاومت ما مشروع است؛ اسرائیل باید در لیست تروریسم قرار بگیرد

سخنگوی جنبش فلسطینی حماس اعلام کرد بر اساس عرف و قوانین بین‌الملل، مقاومت این جنبش مشروع است و رژیم صهیونیستی است که باید در لیست تروریسم قرار گیرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «شهاب»، «خالد الشولی» وکیل حماس در مسأله حذف نام حماس از «لیست تروریسم» کشورهای اروپایی اعلام کرد، دادگاه بدوی در لوکزامبورگ به نفع حماس رأی داده و حکم مربوط به تروریسمی نامیدن حماس را باطل دانسته است

بر اساس گزارش خبرگزاری «شهاب»، وی تصریح کرد: جنبش حماس بخشی اصیل از ملت فلسطین است که در انتخاباتی شفاف پیروز شد و قرار گرفتن این جنبش در لیست تروریسم، ظلم است.

القانوع تأکید کرد: مقاومت ما بر اساس عرف و قوانین سازمان‌های بین‌المللی، مقاومتی مشروع است و تروریستی دانستن حماس یا هر جنبش مقاومت فلسطینی دیگر، ظلم به ملت ما و مبارزه عادلانه آن علیه اشغالگر است.  

وی افزود، این رژیم صهیونیستی است که باید در تمام سازمان‌ها و محافل بین‌الملل تروریسم معرفی شود زیرا این رژیم مرتکب جنایت‌های ضد انسانی زیادی شده؛ از اشغال فلسطین و اخراج ملت آن گرفته تا کشتارها و جنگ‌هایی که علیه این ملت راه انداخته است؛ همچنین باید به ادامه محاصره نوار غزه، کرانه باختری و قدس نیز اشاره کرد.

القانوع تصریح کرد: حماس و جنبش‌های مقاومتی فلسطین باید در لیست شریف‌ترین و نجیب‌ترین جنبش‌های آزادی‌خواه جهان قرار بگیرند.

وی در پایان بر ادامه دفاع از ملت فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی تا آزادی این ملت و احقاق حقش در ایجاد دولت مستقل فلسطین تأکید کرد.

فرمانده جنبش عراقی: حملات پهپادی اسرائیل در عراق از طریق پایگاه‌های هوایی آمریکا صورت گرفته است

دبیرکل جنبش سرایا الخراسانی عراق حملات پهپادی اخیر در عراق را در نتیجه خلأ قدرت نظامی ندانسته و تاکید کرد عراق در صورت تکرار این گونه تجاوزات به حریم هوایی‌اش قطعا پاسخ خواهد داد.

به گزارش العالم،‌«علی الیاسری» اظهار داشت: مقاومت در گذشته هیبت اسرائیلی‌ها را شکسته است و امروز هم می‌تواند چنین کاری را انجام دهد چرا که بازوان ما امروز قوی تر از قبل است و ملت عراق هم از فهم بالایی برخوردار هستند.

وی افزود: حملات اسرائیل به عراق همیشه به صورت غیر مستقیم و از طریق پایگاه های آمریکا در داخل عراق رخ می‌دهد، پهپادهایی که وارد آسمان عراق شدند از طریق همین پایگاه ها به پرواز در آمدند.

الیاسری که با  العالم گفت‌وگو می‌کرد، تاکید کرد:حشد الشعبی امروز قدرتی بسیار بالا برای خلق یک پیروزی جدید برای عراق را داراست.

آخرین مطالب