اگر خانواده‏ها صحيح، قوى، سالم، بى‏انحراف و طبق سنت الهى تشكيل بشوند، آن وقت جامعه، جامعه‏ى سالمى خواهد بود.    مقام معظم رهبری                   لبخند آدمی به روی برادر مومنش حسنه است.    امام باقر(ع)                   هرکس خود را فقیر نشان دهد فقیر می شود.    رسول خدا (ص)
ساعت ۱۸:۵۴      چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳


گاف های سازمان جاسوسی امریکا (سیا)


گاف های سازمان جاسوسی امریکا (سیا)
با وجود اینکه بیش از نیم قرن از تأسیس سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) نمی گذرد اما پرونده ی جنایت ها و عملیات های مخوف این سازمان چنان زیاد است که نوشتن تنها بخش کوچکی از مهمترین آنها احتیاج به چاپ ده ها جلد کتاب دارد. رلف مک کین که سه دهه در سازمان اطلاعات آمریکا (CIA) خدمت کرده ضمن تأیید دست داشتن سازمان در کودتای سال 1344 شمسی اندونزی که منجر به کشته شدن نزدیک به یک میلیون نفر و سرنگونی رئیس جمهور سوکارنو شد می گوید: آژانس تحقیقات مرکزی (CIA) پایگاه طراحی عملیات های مخفی است.

هزاران پرونده از عملیات های صورت گرفته بر علیه اشخاص و دولت های ضد آمریکایی وجود دارد که در بایگانی سازمان با طبقه بندی سری از آنها نگهداری می شود. انتشار حقایق فاش شده توانسته ماهیت کثیف و چهره ی واقعی مخوف سیاستمداران آمریکایی و مدیران سازمان را برملا کند و جایگاهی در سیاه ترین صفحات تاریخ، کنار جنایتکارانی نظیر سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی(موساد) به خود اختصاص دهد. به طوری که چند دهه قبل جان استاک ول از اعضای سرشناس (CIA) در جلسه ای با حضور مدیران سابق و اعضای رده بالای سازمان اظهار کرد: سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) تا دهه 1350 شمسی عملیات های زیادی را انجام داده و حدود 5/1 میلیون نفر که بیشتر جهان سومی بوده اند در این ماجراها گرفتار و کشته شده اند.

دامنه ی فعالیت های (CIA) بسیار گسترده است و مأموریت های آن همیشه در پرونده های سری باقی می ماند اما گذر زمان و حوادث پیش بینی نشده باعث افشای بعضی از آنها شده که به مواردی اشاره می کنیم:

ماجرای سقوط هواپیمای جاسوسی U2

آمریکا از ابتدای جنگ سرد همواره در تلاش بود تا از طریق هوایی و با هواپیماهای بلند پرواز جاسوسی خارج از دید رادارها و برد موشک های روسی پرواز کرده و شناسایی هوایی را از تأسیسات مهم شوروی انجام دهد. هواپیمای جاسوسی U2 بنا به نیاز آمریکا در اوائل دهه 1330 شمسی توسط کمپانی لاکهید طراحی و ساخته شد. U2 در مرداد 1334 شمسی اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد و در سال بعد این هواپیما عملیاتی شد. سرعت این پرنده تک سرنشین 800 کیلومتر در ساعت و با توان اوج گیری به ارتفاعی نزدیک به 30 کیلومتری سطح زمین می باشد. هواپیمای U2 به راحتی می تواند در بردی بیش از 4000 کیلومتر پرواز نماید.

خلبانان سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) به کمک این هواپیما و پرواز بر فراز تأسیسات مهم اتحاد جماهیر شوروی عکس های زیادی را تهیه می کردند. پرواز این پرنده های جاسوسی از پایگاههای نظامی آمریکا در ترکیه و پاکستان صورت می گرفت. کم کم پرواز این هواپیما طی سال های 1956 تا 1960 میلادی توجه و حساسیت روس ها را به خود جلب کرد.

در تاریخ یازدهم اردیبهشت سال 1339 شمسی مصادف با روز کارگر در اتحاد جماهیر شوروی یک فروند هواپیمای جاسوسی U2 به خلبانی فرانسیس گری پاورز (از خلبانان سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA)) بر فراز خاک شوروی کشف، و با شلیک موشک زمین به هوای SAM-2 سرنگون گردید. پاورز با چتر نجات بیرون پرید، او تجهیزاتی شامل یک قبضه مسلسل دستی مجهز به صدا خفه کن و 200 فشنگ، خنجر زهرآلود، قایق بادی، چراغ قوه، 7500 روبل اسکناس روسی و مقادیر زیادی جواهر به همراه داشت. کلیه جوانب جهت سقوط احتمالی او در نظر گرفته شده بود و پول و جواهرات برای فرار از خاک کمونیست ها در صورت سقوط احتمالی او بود. کسانی که پاورز را دستگیر کردند سریعاً وی را به نیروهای نظامی دولتی تحویل دادند. این حادثه تأثیر بسیار منفی در روابط آمریکا و شوروی گذاشت. کنفرانس پاریس با هدف ایجاد روابط و شکاف در جنگ سرد با حضور سران کشورهای ابرقدرت آمریکا، شوروی، انگلیس و فرانسه قرار بود در روز بیست و ششم اردیبهشت سال 1339 شمسی در پاریس انجام شود. خروشچف رهبر اتحاد جماهیرسوسیالیستی شوروی ضمن بیان این مطلب که قبلاً چندین بار در مورد پرواز هواپیماهای جاسوسی بر فراز خاک کشورش تذکر داده است، اعلام نمود آیزنهاور رئیس جمهور آمریکا باید رسماً معذرت خواهی کند که با عدم درخواست مذکور از سوی رئیس جمهور آمریکا، خروشچف از ادامه ی مذاکرات ممانعت و جنگ سرد مجدداً با شدت بیشتری احیا شد.

جالب اینجاست که به محض سقوط هواپیما ابتدا آمریکایی ها منکر شده و از ماجرای فوق اظهار بی اطلاعی کردند. انتشار تصاویر پاورز و خبر زنده بودن این خلبان جاسوس، آمریکایی ها را بهت زده نمود. پاورز در اعترافات خود عملیات های جاسوسی هواپیماهای U2 را شرح داد و دادگاه شوروی وی را محاکمه و به سه سال زندان و هفت سال اقامت در اردوگاه اجباری محکوم کرد.

آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا به ناچار از رسوایی پیش آمده ضمن قبول جاسوسی اظهار نمود: آمریکا جهت امنیت خود و جلوگیری از غافلگیر شدن در برابر قدرت های خطرناکی همچون شوروی به هر شیوه ای منجمله جاسوسی متوسل خواهد شد. خروشچف هم در پیامی گفت: اگر بار دیگر هواپیما های جاسوسی بر فراز خاک شوروی مشاهده شوند علاوه بر شکار هواپیماهای جاسوسی، پایگاهی را که پرواز هواپیماهای جاسوسی از آن صورت گرفته را در هر کشوری که باشد با موشک منهدم خواهد کرد. لاشه ی هواپیمای ساقط شده U2 در نمایشگاهی جهت بازدید عموم قرار گرفت، پاورز هفده ماه بعد از اسارت با یک جاسوس روس به نام سرهنگ رودلف آبل که در ایالات متحده آمریکا دستگیر شده بود مبادله گردید. فرانسیس گری پاورز به عنوان قهرمان ملی به آمریکا بازگشت اما بعدها وی منتقد سرسخت سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) شد و در کتاب خاطراتش نوشت: در بازی شطرنج جنگ سرد او به عنوان سرباز، بازیچه دست سیاستمداران بوده است.

بعدها هواپیماهای U2 دیگری در مناطقی از جهان ساقط شدند ولی آمریکایی ها دست از جاسوسی برنداشته و به ساخت هواپیماهای جاسوسی پیشرفته تری نظیر SR71 پرداختند.

ماجرای تونل برلین
برلین پایتخت سابق آلمان نازی توسط دیواری معروف به دیوار برلین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده بود. قسمت شرقی در اختیار آلمان شرقی و کمونیست ها و قسمت غربی هم جزو آلمان غربی و توسط نیروهای مخالف کمونیست اداره می شد. در سال 1334 شمسی سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) به منظور شنود مکالمات تلفنی آلمان شرقی و به خصوص مکالمات آنها با مقامات اتحاد جماهیر شوروی توسط عوامل نفوذی خود در آلمان غربی تصمیم به حفر تونل جاسوسی کردند.

تونل برلین با ارتفاع دو و عرض یک متر، در عمق هفت متری زمین به طول حدود یک کیلومتر حفر گردید. ابتدای این تونل زیرزمینی در برلین غربی و منطقه تحت کنترل آمریکایی ها و انتهای تونل نیز در آن سوی مرز و در برلین شرقی قرار داشت. روی تونل در نزدیکی نقطه انتهایی آن محل تلفنخانه برلین شرقی بود. حفر تونل سه ماه طول کشید و به دلیل اینکه در نزدیکی دهانه ی ورودی آن تعداد زیادی کارگر به ساختمان سازی مشغول بودند مرزبانان آلمان شرقی به عملیات خاک برداری مظنون نشدند. در داخل تونل برلین کلیه وسایل پیشرفته جاسوسی فنی و الکترونیکی جهت انجام شنود مکالمات تلفنی به طرز بسیار ماهرانه و حرفه ای کار گذاشته شده و مدت یک سال آمریکایی ها از آن بهره می جستند.

سرانجام در سال 1335 شمسی یک جاسوس انگلیس که از آلمان غربی به آلمان شرقی پناهنده شد آن را افشا کرد. کمونیست ها و عوامل شوروی به محض دریافت خبر به کندن زمین مشغول شده و تونل را کشف کردند. دولت شوروی و آلمان شرقی بیانیه اعتراض آمیزی علیه دولت آمریکا صادر نموده و این کار سازمان اطلاعات آمریکا(CIA) را دخالت در امور داخلی آلمان شرقی دانستند. پس از آن تونل را برای بازدید عمومی آماده و از مردم، توریست ها و خبرگزاریها دعوت کردند تا از آن محل و جاسوسی آمریکایی ها بازدید کنند. در تونل افرادی نیز بازدیدکنندگان را راهنمایی و به آنها توضیحات لازم و تخصصی ارائه می دادند. در مدت دو ماه اول حدود 40000 نفر از این تونل بازدید به عمل آوردند.

یکی از نکات جالب تونل برلین سیستم خنک کننده ی آن در فصل زمستان بود! به گزارش جاسوسان در سال 1334 شمسی پس از بارش اولین برف زمستانی به دلیل سیستم گرم کننده ی داخلی روی سطح زمین به عرض یک متر و به طول مسیر تونل در دو سوی مرز برف ها آب شد. این نکته قبل از آن که نظر شرقی ها را جلب کند توجه جاسوسان آمریکایی را جلب و آنها بلافاصله دستگاههای خنک کننده را به جای دستگاههای گرم کننده در فصل زمستان نصب کردند و جاسوسی در سخت ترین شرایط تا زمان افشای ماجرا ادامه داشت.

ماجرای واتر گیت
واتر گیت ساختمان هشت طبقه ای در شهر واشنگتن است که در زمان ریاست جمهوری نیکسون مقر ستاد انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا بود. وقتی که نیکسون رئیس جمهور آمریکا به پایان اولین دوره ریاست جمهوری خود رسید تصمیم گرفت با تقلب در انتخابات دومین دوره نیز این مقام را تصاحب کند.

ماجرا از هنگامی شروع شد که جوان 35 ساله ی مأمور کشیک شب ساختمان به پلیس خبر داد که تعدادی ناشناس وارد یکی از اتاق های ساختمان شدند، پلیس هم سر رسید و تعداد پنج نفر مرد را همراه با ابزار سرقت، تجهیزات جاسوسی و مقدار زیادی پول دستگیر کرد. اتاقی که آن ها وارد آن شده بودند دفتر کار جورج مک گاورن رقیب اصلی نیکسون در انتخابات ریاست جمهوری و نامزد حزب دموکرات بود. با دستگیری این پنج نفر معلوم شد سه نفر آن ها مأمور سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) و دو نفر دیگر هم از مزدوران کاخ سفید هستند و کار به شکایت مقامات حزب دموکرات کشید و سوژه ی رسانه ها و خبرگزاری ها شد. در طول مدت رقابت انتخاباتی نیکسون با کمک سازمان (CIA) و استراق سمع و جاسوسی از شگردهای تبلیغاتی و فعالیت حزب دموکرات با خبر و علیه آن ها اقدامات منفی انجام می دادند. با شدت گرفتن اعتراضات، نیکسون هیئتی را به ریاست جان دین که از عوامل خودش بود برای رسیدگی به موضوع تشکیل داد. نتیجه ی مضحک تحقیقات این هیئت دال بر عدم دست داشتن کاخ سفید به اتهامات وارده بود. حزب دموکرات آمریکا شکایتی علیه سران حزب جمهوریخواه به دادگاه تنظیم کرد و پس از برگزاری جلسات متعدد دادگاه پنج نفر متهم که مبلغ زیادی به عنوان حق سکوت دریافت نمودند را تنها به دزدی شخصی طبق اقرار محکوم کرد، متهمین داشتن هر گونه ارتباطی با سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) یا کاخ سفید را منکر شدند.

محاکمه کنندگان خود از هواداران حزب جمهوریخواه بوده و بر موضوع سرپوش می گذاشتند. در کنار جلسات دادگاه خبرگزاری ها فعالیت زیادی را انجام می دادند و دو نفر خبرنگار واشنگتن پست تحقیقات فراوانی کرده و اخبار و مدارک مهمی بدست آوردند. حزب دموکرات آمریکا پس از محاکمه ساختگی اعلام نمود دادگاه و عوامل اجرایی آن جزئی از باند نیکسون هستند. 70 نفر از سناتورهای آمریکایی کمیته ای را برای رسیدگی به موضوع تشکیل دادند. خبرنگاران مذکور شواهد و مدارک خود را که با جسارت تمام به چنگ آورده بودند در روزنامه ها چاپ می کردند. با روشن شدن حقایق نیکسون مجبور به اعتراف شد و ده ها مقام دولتی استعفا دادند و عده ی زیادی استیضاح شدند.

سرانجام با برملا شدن موضوع تقلب نیکسون پس از هجده ماه ریاست جمهوری غیر قانونی و با صدور حکم تقلب وی از سوی مقامات قضایی بناچار استعفا داد. این ماجرا علاوه بر رسوایی سنگین بسیاری از مقامات ارشد آمریکایی باعث جار و جنجال و برپایی تظاهرات مردمی در آمریکا شد

سوء قصد بر علیه افراد
سال 1337 شمسی چوئن لای نخست وزیر وقت چین به کشور برمه سفر کرد، سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) بمبی را در مسیر راه او منفجر کرد، اگر وی تغییر مسیر نداده بود حتماً کشته می شد، آمریکایی ها می خواستند این کار را به گردن دولت برمه بیندازند.

پاتریس لومبا رهبر سیاهان آفریقا در کنگو مخالف آمریکایی ها بود، در سال 1339 شمسی مأمورین (CIA) ابتدا قصد داشتند با مسواک آغشته به سیانور او را بکشند اما پس از عدم موفقیت او را جایی دیگر به گلوله بستند. فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا از جمله کسانی بود که سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) بارها بر علیه جان او سوء قصد کرد. از جمله ی این توطئه ها در سال 1340 در یک برنامه ی جشن قرار بود یک جاسوسه به وی سیگار آغشته به زهر دهد که به طور معجزه آسایی از این ماجرا جان به در برد.

دخالت در امور داخلی کشورها
سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) جرقه ی روشن شدن بسیاری از آتش هایی بوده که به قیمت جان میلیون ها نفر تمام شده است. کودتای نظامی گواتمالا در سال 1333 شمسی و سرنگونی دولت آربنز، هجوم نظامی تفنگداران آمریکا در سال 1337 شمسی به خاک لبنان، قیام افسران شورشی فرانسه در سال 1340 شمسی، سرنگونی حکومت عبدالکریم قاسم در سال 1341 در عراق، شورش شیلی در سال 1352 شمسی و سقوط دولت آلنده و عملیات آژاکس که به سرنگونی دولت ملی مصدق در ایران انجامید نمونه هایی از دخالت سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) در امور کشورها است.

اجرای عملیات جهانی جنگ روانی
این مسئله را به جرأت می توان اظهار کرد که آمریکایی ها بیشتر از همه، ابر قدرت جنگ روانی هستند. آنها سالانه با خرج میلیاردها دلار سعی در کنترل اذهان عمومی یا بدست گرفتن قدرت جهانی تبلیغات دارند. شبکه های رادیویی و تلویزیونی، روزنامه ها، مجلات، کتاب ها، اینترنت و ... اهرمی جهت رسیدن به این امر بوده که در بسیاری از موارد هم موفق عمل نمودند. رسانه های آمریکایی سعی دارند اخبار را آن طوری که به نفعشان بوده منتشر سازند، برای مثال اخبار تهاجم شدید رژیم صهیونیستی به غزه را با ظرافت خاصی سانسور کرده و طوری آن را پخش می¬کردند که اقدامات صهیونیست ها تدافعی و مظلومانه و بلعکس مقاومت مردمی فلسطینی ها اقدامی تروریستی قلمداد شود.

مهمترین حربه های تبلیغاتی آمریکا در جنگ روانی رسانه ها به منظور تضعیف دولتهای مخالف خود به شرح زیر است:
بزرگ کردن نقاط ضعف دولت ها و سرزنش آنها
میدان دادن به گروههای مخالف
تیتر کردن اخبار دولتی
رواج دادن طنزهای نیش دار و تمسخرآمیز سیاسی
بازگو کردن ماجراهای تحریک کننده
پخش اطلاعات و اخبار جعلی در میان واقعیت ها به طوری که خبر به دلخواه به مخاطب القا شود.
ایجاد تفرقه بین گروهها، جناح ها، سازمان ها، مردم و ...
ترور شخصیتی افراد سرشناس و مهم ضد آمریکایی
پخش تصاویر و فیلم های مصیبت بار از اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه
پیش بینی سقوط دولتها با دلایل به ظاهر منطقی و معقول
از بین بردن اطمینان مردم نسبت به دولت
بدبینی مردم نسبت به نیروهای نظامی دولتآرشیو       |    درباره ما       |    تماس با ما

.تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سخن آشنا است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Email : amoozesh@sokhane-ashena.com

  طراحی و پشتیبانی توسط   گروه نوین فراز